Az év legjobb filmzenéi, az év meglepetései, a legjobb tételek, a legjobb betétdalok, a legjobb sorozatzenék, a legszínvonalasabb kiadványok, csalódások, és az év legrosszabb zenéi. Hogy melyikünk miképpen vélekedik 2012-ről, az a szerző nevének kiválasztása után letekerve, új ablak megnyílása nélkül elolvasható.
Bíró Zsolt összesítése
Az év legjobb filmzenéi:
Véleményem szerint rendkívül erős évet zártunk filmzenei viszonylatban, hiszen amióta csak évértékelést készítünk a Filmzene.netre, nem történt olyan, hogy a top 10 három dobogósára egyaránt tíz pontot adjak, a következő négy helyezett kilencet érdemeljen, és csak a záró triónak kelljen beérnie nyolc ponttal.
1. Howard Shore: A hobbit: Váratlan utazás Kétségkívül megérdemli a maximum pontszámot a mű, még ha ezt az első részt egyelőre egy hangyányival kevésbé tartom szerethetőnek a korábbi nyitánnyal összevetve. A tíz ponthoz hozzájárult a lenyűgöző erőfeszítés és a tiszteletreméltó teljesítmény ténye is, amivel Howard Shore ebben a szűk határidők uralta, és sok esetben előre elkészített panelek, valamint számtalan segédzeneszerző jellemezte filmzenei korszakban képes volt egy ennyire összetett, értékes, időtálló művet megalkotni. Újra.
2. Mychael Danna: Pi élete

3. Alexandre Desplat: Az Argo-akció

4. Tom Tykwer, Johnny Klimek, Reinhold Heil: Felhőatlasz Ez a score nemcsak azért az év egyik legtökéletesebbje, mert elképesztően összetett hangszerelésű, a kiszámíthatóságtól a lehető legmesszebb álló mű, amely önmagában is kétségtelenül megállja helyét, hanem mert nem gyakori az sem, amikor egy ennyire igényes, témagazdag és a jelenetek alá tökéletesen illő, azokhoz rengeteget hozzátevő zene születik meg. A mű akkor kerül a helyére, amikor megtekintjük azt, amihez készült, hiszen a szerzeményekbe jobban belemélyedve, a komponisták szándékát talán át is látva, felfedezhetünk olyan értéket is, mely felületes hallgatással nem feltétlenül érzékelhető.
5. Hans Zimmer: A sötét lovag: Felemelkedés Hans Zimmer zenéje alaposan megosztja a film és a művész rajongóit, nagy lelkendezés pedig nem igazán tapasztalható részükről. Azonban úgy gondolom, hogy a korábbról ismerős témák remekül tovább lettek fejlesztve, kiegészítve, és az újakkal történő összeeresztésük is nagyszerűen sikerült. Azoknak lehet élvezetes e soundtrack, akik nem fantáziátlanságnak, hanem továbbgondolásnak tartják a szerzeményeket, emellett pedig a filmet is látták (netán szerették is), mert ezzel plusz élményt is kapnak. Elképzelhető, hogy csak az újdonság varázsa teszi, de mivel az első rész legjobb pontjai itt is feltűnnek, ezt a score-t én ugyanolyan erősnek tartom, mint a nyitányt. Egy leheletnyivel gyengébb évben akár vezethette is volna a szerző munkája listámat.
6. Christopher Young: Sinister Bátor kísérleti zene ez, aminek szerzője nem törődik azzal, hogy ki mennyire tartja majd befogadhatónak munkáját. Annyi káoszba hajló, véletlenszerűen zajongó horrorzene után (amikor az ember a felvételt úgy képzeli el, hogy egyszerre kezdte el minden zenész játszani emlékezetből kedvenc Krzysztof Penderecki-művét, ráadásul visszafelé) ebben végre látni rendszert. Itt ez a hatvanadik életéve felé haladó komponista, akit mára az egyetlen olyannak tartok, aki bármilyen műfajba is vágja fejszéjét, garantáltan színvonalas munkát végez. Ezúttal egy olyan elektro-minimált hozott össze, ami után sok nevesebb zajművész is sárga lenne az irigységtől. Eredeti, hatásos és bátor őrülettel találkozhat az a lemezen, aki el tud vonatkoztatni egy rövid időre a klasszikus értelemben vett dallamoktól, hiszen ilyet idáig még nem nagyon lehetett hallani. Le a kalappal az előtt, aki még képes ebben a műfajban ennyire újat mutatni. Akad az albumon egy remix is a Boards of Canada révén. Ez egy szinte vidám lezárás, amiből a Hans Zimmer neve alatt futó soundtrackek végét gyakran szétverő remixelős titánok tanulhatnának, hogy mégis miként kellene átértelmezni teljesen más stílusra egy filmzenei témát úgy, hogy ne egy porcelánboltból áttévedt elefánt tehetségét gyanítsuk az újragondolás hallatán.
7. James Horner: A csodálatos Pókember A hideg kiráz, amikor meghallom a komponista jól ismert, négyhangos, "evil motifként" becézett védjegyét, amelyet szinte már bosszantásként alkalmaz a legtöbb zenéjében, és nálam innentől már egyből elvérzik mindegyik ezt bevető munkája. Nos, örömmel jelenthetem, hogy ezúttal nemcsak e motívum nincs jelen (nyugalom, azért a szintén 2012-es For Greater Glory: The True Story of Cristiada filmzenealbumán már az első track felétől megkapjuk – konkrétan a tétel második fele csak erről szól...), de még a szokásos önismétlésről sem beszélhetünk, mellyel hol jogosan, hol már csak rutinszerű rosszindulatból vádolják a művészt. A Pókember-reboothoz egy olykor könnyed, de többnyire fajsúlyos muzsika született, ezzel is demonstrálva, hogy milyen is az, amikor igazán komolyan veszi a feladatot a szerző.
8. James Newton Howard: Hófehér és a vadász Az újabb Bourne-epizódhoz ugyan csak egy átlagos JNH-mű született, de Az éhezők viadala, valamint e film aláfestésével igencsak szépített a komponista. A főleg a második felében kiteljesedő album hozza mindazon jellemzőket, amely miatt rengetegen kedvelik Howardot. Akadnak itt fékevesztett akciók, valamint monumentális pillanatok egyaránt, de a legerősebbek az olyan érzelmes részek, mint például a "Sanctuary" című gyönyörűség, vagy éppen a "White Hart".
9. Thomas Newman: Keleti nyugalom – Marigold Hotel

10. Dario Marianelli: Lazacfogás Jemenben

További kiemelkedő albumok:
Ha úgy tetszik, ez a kategória a 11-20. helyezetteket tartalmazza. A fenti első körbe ugyan nem fértek bele, de így is kedvelt hallgatnivalókról van szó, melyekre szeretném felhívni a figyelmet.
1. Victor Reyes: A gyilkos médium Akik az Eltemetve kapcsán kedvelték meg a szerzőt, azok számára e score-ja is kötelező darab, hiszen még emlékezetesebbre sikerült. Hogy nem került az összeomlás közelébe a film, az a színészi alakítások mellett elsősorban a zenének is köszönhető, mely sötét atmoszférával ajándékozta meg a szcénákat. Annak ellenére, hogy bőségesen találunk olyan zaklatottabb kompozíciókat a CD-n, melyek ennél jóval keményebb moziban is megállnák helyüket, a kiadvány majdnem teljes egészében fogyasztható egy hétköznapi filmzenekedvelő számára is.
2. Howard Shore, Metric: Cosmopolis

3. Marc Streitenfeld: Prometheus Elsőre különösebben nem fogott meg, azonban a film alatt annyira remek atmoszférát teremtett, hogy a moziból hazaérve egyből újrahallgattam, és így már összeállt a kép. Ugyan a távoli jövőben járunk, a szimfonikus zenekart mégsem nyomják agyon az elektronikus effektek, sem fordítva, mindenben sikerült eltalálni a kellő arányt. Az elektronika és a hangokkal trükközés jóvoltából ráadásul olyan, eddig nem igazán hallott stílusú, súlyos darab is létrejött, mint a "Too Close", ahol a zörgés művészi szintre van emelve. Meg kell még említeni a Harry Gregson-Williams jegyezte tételeket is, melyek további színfoltot jelentenek.
4. Alexandre Desplat: Zero Dark Thirty – A Bin Láden hajsza

5. Robert Folk: There Be Dragons

6. Sacha Di Manolo, Adrien Jolivet: Mains armees

7. The Newton Brothers: A mintatanár

8. Nigel Stanford: TimeScapes

9. John Debney, Tony Morales: A Hatfield – McCoy viszály

10. A.R. Rahman: Hétköznapi emberek

Az év legellentmondásosabb filmzenéje:
John Williams: Lincoln

Az év legjobb trackjei:
Ezúttal 15 olyan tracket szeretnék megemlíteni, melyek albuma nem minden esetben feledhetetlen, sőt néhol épp ellenkezőleg, de az e listán szereplők mégis kimagasodnak társaik közül. Találhatunk persze jobbakat a fenti első két kategóriában, de szándékosan nem a top 20 trackjei közül válogattam ide is, hiszen ott mindenhol a teljes score kiemelkedő, míg itt csak egy-egy szerzemény.
1. Dan Romer & Benh Zeitlin: "Once There Was a Hushpuppy" (A messzi dél vadjai) A messzi dél vadjai score-ja egy friss és szerethető, a hallgatót különleges miliőbe eljuttató, pozitív érzéseket sugárzó filmzene, amelyet valóban nem lehet eleget méltatni. Mivel azonban nemcsak a teljes játékideje rövid, hanem ezen belül a trackeké is, illetve a vokális részek nem annyira értékesek, 2012 legjobb albumai közé azért nem sorolnám, de a "Once There Was a Hushpuppy"-nak kétségkívül ott a helye az év legkiválóbb szerzeményei között.
2. Fernando Velázquez: "The Impossible Main Titles" (A lehetetlen)

3. tomandandy: "Flying Through the Air" (A kaptár – Megtorlás)

4. James Newton Howard: "Rue's Farewell" (Az éhezők viadala)

5. Marc Streitenfeld: "Into the Fray" (Fehér pokol)

6. Andrew Lockington: "Bee Chase" (Utazás a rejtélyes szigetre)

7. Jean-Pierre Taieb: "One Way to Life" (Hasadás)

8. John Powell: "Funeral for a Tree" (Lorax)

9. Alan Menken: "Happy End" (Tükröm, tükröm)

10. Clinton Shorter: "Panama" (Csempészek) Egy gigantikus hajó siklik felénk a kikötőben, és nem úgy tűnik, hogy meg szeretne állni – egy ilyen látványhoz mi sem illik jobban, mint Clinton Shorter érdekes elektronikával megspékelt lüktető akciózása. Társdarabja a "Stashing the Goods".
11. Nathan Furst: "SWCC Boats" (A bátorság törvénye)

12. Paul Leonard-Morgan: "She's a Pass" (Dredd) Ezzel a brutálisan jól szóló, szokatlanul kemény, tulajdonképpen főtémának tekinthető, súlyos ütemekkel kísért szerzeménnyel indul a film és a lemez egyaránt; vélhetőleg elektromos gitár – a végletekig szétzúzott, recsegősen torz – hangja a főszereplő.
13. Henry Jackman: "Wreck-It Ralph" (Rontó Ralph)

14. Nightwish: "Wonderfields" (Imaginaerum)

15. Orbital: "Go with the Flo" (Veszélyes ultimátum)

2012-ben felfedezett vagy átértékelt korábbi zenék:
1. Michal Lorenc: II. János Pál – A fehér ruhás vándor

2. Thomas Newman: Sorsügynökség

3. Paul Leonard-Morgan: Filmtales

4. Lyle Workman: Győzzünk már!

5. Ben Frost & Daniel Bjarnason: Solaris

6. Panu Aaltio: Dawn of the Dragonslayer

Az év új tehetsége:
Dustin O'Halloran (Őrülten hiányzol, Most jó)

Az év ötlete:
Brian Tyler: Gyötrelmes csapda A rengeteg hangszeren játszó komponista bemikrofonozott egy sportkocsit, hogy az alkatrészei és bizonyos elemei (ablaktörlő lapát, kazettás magnó, szelepek stb.) hangjának felhasználásával dúsítsa fel a szintén egyedül általa feljátszott score-t. Mivel a film fő helyszíne egy autó csomagtartója, így elmondhatjuk, hogy igazán autentikus aláfestés született.
Az év különlegességei:
Vangelis: Chariots of Fire – Play

Kevin Costner & Modern West: Famous for Killing Each Other

Antonio Pinto & Dudu Aram: The Odyssey

Az év legjobb betétdalai:
1. Clint Mansell: "Final Movement (feat. "Not at Home")" (Tegnap éjjel) Amennyire vissza tudok gondolni, a kifejezetten filmekhez születők közül nálam ez a dal minden idők legbensőségesebb és legcsodálatosabb darabja. Ennél a szinte félénk, rendkívül intim és megható zongoradallamnál lenyűgözőbbet erre a hangszerre már talán nem is lehet írni. Engem akkor szippantott magába a film atmoszférája, amikor instrumentális verziója felcsendült a medencés beszélgetésnél – végül ez a lemezre a gitáros-énekes Peter Broderick énekével kiegészítve került fel. Érdekesség, hogy "Not at Home" címmel már a jellegzetes hangú Broderick is írt egy olyan, gitárral kísért folkos dalt 2008-as, Home című lemezére, melynek ugyanez a szövege, a dallam mégis némileg eltér. Bár ez is remek darab, ugyanaz az egyszerű, mégis sűrű dalszöveg Clint Mansell zenei kíséretével még méltóbb, egyenesen feledhetetlen köntöst kapott.
2. Florence + The Machine: "Breath of Life" (Hófehér és a vadász) E rendkívüli csapat már rég megérdemelte, hogy jóval szélesebb körben legyenek ismertek, és ha ehhez az kellett, hogy egy ennyire feledhető mozinál bukkanjanak fel, hát akkor megérte. A felvételben egyszerűen minden a helyén van: a grandiózus szimfonikus hangszerelés, a kórus, valamint a zenekar saját világa tökéletesen illeszkedik egymáshoz, és mindezt megkoronázza Florence Welch erőteljes hangja.
3. Adele: "Skyfall" (007 – Skyfall) Chris Cornell nem túlzottan bondos, valamint a Jack White-Alicia Keys duó óbégatós katasztrófája után végre méltó nóta íródott az aktuális ügynökkalandhoz. Bár nem az első ilyen eset, Adele dala furcsa módon lemaradt a soundtrackről, holott egy olyan szerzeményről van szó, melynek már csak a klasszikus Bond-dalokhoz méltó stílusa okán is helyet kellett volna kapnia az albumon.
4. Ioanna Gika: "Gone" (Hófehér és a vadász) Hollywoodi blockbusterben ilyen jellegű felvétel még talán soha nem csendült fel. A meglehetősen sűrű dark new wave-ben mozgolódó IO Echo énekesnője itt szerencsére épp az ellenkezőjét csinálta, mint amit nem véletlenül ismeretlen formációjával. Így egy olyan rendkívül különleges dal született meg, amely tábortüzes balladából egy elképesztően éteri szerzeménybe fordul át.
5. Will Ferrell & Genesis Rodriguez: "Fight for Love" (Latin macsó visszavág)

6. Ilan Eshkeri & Andy Burrows: "Light the Night" (A hóember és a hókutya)

7. Badly Drawn Boy: "Let it Rain" (Mocsokváros utcáin)

8. Julie Fowlis: "Touch the Sky" (Merida, a bátor) Hangulatos és szerethető lett ez a dalocska, melynek erénye abban rejlik, hogy folkos, skót dudás hangszerelésével alaposan kilóg a szokásos rajzfilmes betétdalok közül.
9. The National: "The Rains of Castomere" (Trónok harca – 2. évad) Mintha csak A hobbit: Váratlan utazásban hallható "Misty Mountains" szolgáltatta volna a Trónok harca második évada betétdalának ötletét: a The National szerzeményében Matt Berninger énekes baritonját egy nagyon tapintatos zenei kiegészítés kíséri.
10. Owl City: "When Can I See You Again?" (Rontó Ralph)

+1. Erran Baron Cohen (feat. Jules Brookes): "Money's on the Dresser" (A diktátor)

Kiemelkedő, filmzenéhez köthető albumok:
1. The Piano Guys: The Piano Guys

2. Dead Can Dance: Anastasis

3. Rodrigo y Gabriela with C.U.B.A.: Area 52

4. Geoff Barrow & Ben Salisbury: Drokk (Music Inspired by Mega-City One)

5. Silencio: Music Inspired by the Works of David Lynch & Angelo Badalamenti

Az év legjobb játékzenéi:
1. Austin Wintory: Journey

2. Daniel Licht: Silent Hill - Book of Memories

3. Neil Davidge: Halo 4

4. Ramin Djawadi & Mike Shinoda: Medal of Honor – Warfighter

5. Jack Wall: Call of Duty – Black Ops II.

6. Brian Tyler: Far Cry 3

7. Bignic: Zombies

8. DVA: Botanicula

Az év legrosszabb zenéi:
1. Laibach: Iron Sky: Támad a Hold

2. Jonny Greenwood: The Master

3. Gustavo Santaolalla: Úton

4. David Sardy: A szellemlovas 2. – A bosszú ereje

5. Steve Jablonsky: Csatahajó Valahol védhető lenne ez a zene, hiszen Peter Berg rendező bizonyára azt kérhette, legyen olyan a score, mintha a Transformers zenéjét hallanánk, és hogy azért mégis legyen valami ötlet is, színesítsék az MRI hangjával. Az már más kérdés, hogy ha nem ezt kéri, akkor is ezt kapja. Mostanra már tolerálhatatlan lett, hogy a szerző mindig ugyanazt variálja, vagy épp azt használja fel, ami máshol vagy másnál már bevált, és az is sokatmondó, hogy ezúttal egy négyperces berregéssel ("Full Attack") milyen szépen megússza egy normális téma megalkotását. A probléma tehát ott keresendő, hogy Jablonsky mindenhez a Transformers zenéjét gondolja ideálisnak, hiszen közben már kiderült, hogy az 1947 Los Angelesében játszódó Gengszterosztaghoz is az óriásrobotok zenei megidézését vetette be. Egyszerűen hihetetlen az a kényelmesség, amely miatt a komponista ennyire szépen ellavírozgat ezen a szinten, amikor pedig már olyan zenét is komponált egykor, mint a Gőzfiú című anime aláfestése.
6. Tahiti Boy & Mr. Oizo: Gázos

+1. különdíj Danny Jacobsnak a legrosszabb feldolgozásokért (Madagaszkár 3.)

Gregus Péter összesítése
Sokáig úgy tűnt, ebből az évből nem igazán fog sok filmzene pozitív emlékként megmaradni bennem, de aztán nagyjából a nyár elejétől egyre több izgalmas és jó score kezdett felbukkanni, s így, visszatekintve a 2012-es évre, azt mondhatom, hogy ha az utóbbi éveket tekintve az igen erős 2010-es felhozatalt nem is tudta felülmúlni, de ezt az évjáratot is mindenképpen az erősebbekhez fogom sorolni a jövőben. 2012 filmzenei kínálatának egyik legjellemzőbb vonása, hogy jelentősebb része népzenei/világzenei alapokon nyugszik, ám nem olyan módon, ahogy azt például A.R. Rahman vagy Gustavo Santaolalla műveli, hiszen sokkal populárisabban, befogadhatóbban prezentálták ezt a komponisták 2012-ben. Orosz, indiai, spanyol és arab dallamok mellett John Williams még egy kis amerikai folkmuzsikát is szolgáltatott. Igazából a népzenei vonalnak ez a fajta alkalmazása számomra sokkal élvezetesebb, mint amikor egy score-ba szinte változtatások nélkül emelnek át egy népdalt vagy egy instrumentális népzenei megoldást. Az év furcsaságai közül megemlítendő, hogy gyakorlatilag nem került nyilvánosságra egyetlen visszautasított zene, illetve leváltott zeneszerző esete sem. Az érdekességek közé tartozik az is, hogy végre a nagyobb filmes díjak tekintetében nem olyan jelölteket találtak, akik nominálása láttán a filmzenerajongó a haját tépi, hanem vállalható, és valóban az év legjobbjait produkálók zeneszerzők lettek jelölve, ilyenre sem igazán találunk példát a közelmúltban. Szintén 2012 furcsaságai közé sorolható, hogy a Fall On Your Sword banda annyi új megbízást kapott és vállalt el, hogy nálam ők lettek az új Tangerine Dream, akik a nyolcvanas években komponáltak mindenhez, amit odadobtak eléjük. Hozzájuk hasonlóan a Fall On Your Swordnek is olykor-olykor becsúszik egy jobb muzsika, de a nagy számok törvénye alapján erre kicsi az esély, holott tavalyi munkáik alapján is ígéretes lenne ez a formáció.
Előretekintvén pedig a 2013-as évre, azt mondhatjuk, hogy reményt keltő mozikból most sem lesz hiány, hogy aztán a hozzájuk íródott zenék milyenek lesznek, az már más kérdés. Danny Elfman az Óz, a hatalmas esetében javíthatja a szerintem elég semmitmondóra sikerült 2012-es évét, s ugyanez vár Hans Zimmerre is, aki az Acélember komponistájaként bizonyíthat majd. Igencsak kíváncsi vagyok, hogy az M83 mit hoz össze a Feledés című sci-fihez, illetve ha már fantasztikum, akkor A Föld után James Newton Howard jegyezte dallamait is meg kell említeni, mint a 2013-as évet összegző jövőbeni toplista egyik helyezésének várományosát. Minden korosztálynak megvan a saját Rómeó és Júlia-feldolgozása, és idén ismét egy új verzióban tűnik majd fel a két veronai fiatal, akiknek szerelméhez James Horner komponál majd. Több folytatás is érkezik: Vasember ismét új komponista bevetése mellett indul harcba – Brian Tyler már igazán kiérdemelt egy nagyobb produkciót. A törpök és Bilbó egyre közelebb kerülnek a Magányos Hegyhez, utazásukhoz persze ismét Howard Shore komponál majd, s ez fel is teszi a nagy kérdést: akad-e egyéb muzsika, ami számomra ezzel majd versenyre kel? Az Enterprise űrhajó is új kalandra indul, a Sötétségben – Star Trek esetében visszatérnek az első rész alkotói, így Michael Giacchino is, szóval ismét jó zenét várhatunk. Igencsak kíváncsi vagyok, mit hoz majd össze Ramin Djawadi a Tűzgyűrű alá, valamint Alan Silvestri a Croodékhoz, illetve a többek szerint a jövő ígéretének tartott Steven Price-t is érdeklődve figyelem majd, aki idén két érdekesnek ígérkező filmhez is komponál (Világvége, Gravitáció), így eldől, hogy jogos-e ez a remény. A 2013-as év pedig egyértelműen Marco Beltramié lehet, aki igencsak sok, ráadásul jónak tűnő mozihoz fog komponálni (Carrie, Z világháború, Farkas, Die Hard – Drágább, mint az életed, Eleven testek).
Az év legjobb filmzenéi:
1. Howard Shore: A hobbit: Váratlan utazás Amióta kiderült, hogy A hobbit megfilmesítésre kerül, és a komponista posztját itt is Howard Shore tölti be, nálam ez a zene lett a legjobban várt muzsika, mivel a szerző első három középföldei kalandozását igencsak nagyra értékelem. Shore gyakorlatilag ugyanazt meg tudta ismételni, amit a trilógia esetében is hallottunk. Finoman visszahozott pár dallamot és megoldást, amivel érzékeltette, hol járunk, ám több új témával függetlenítette is magát az előzményektől. Az új motívumok – érzésem szerint – a következő két rész alatt kiforrják magukat, és A Gyűrűk Ura jól ismert dallamaival kerülnek majd egy lapra.
2. James Horner: A csodálatos Pókember Idejét sem tudom már, mikor fordult elő velem olyan, hogy egy zene már az első fél percben rabul ejtett. Az új Pókember score-ja pedig ilyen volt. James Horner tökéletesen prezentálta, hogy a jó zenéhez nem mindig kell soha nem hallott újdonságokat bevetni, elég, ha kitalál pár jó témát, s beveti a klasszikus, kissé manipulatív filmzenék stílusát, a siker és a minőség ezzel már összehozható. A csodálatos Pókember emlékezetes főtémájával és hangulatával számomra a tavalyi év egyik tökéletes filmzenei élménye volt.
3. Patrick Doyle: Merida, a bátor Ahogy a film Skóciába, a misztikus történetek és legendás csaták zord földjére kalauzolja el a nézőt, úgy vezeti el hallgatóját is e vidékre a zeneszerző. Doyle líraian epikus hangzásvilága skót, kelta és ír zenei hangulattal olvad össze tökéletes egységgé ebben a score-ban. A komponista hűen követte pixaros elődei magas minőséget képviselő filmzenéit, de jóval tradicionálisabb dallamokat és hangszereket kellett alkalmaznia, ami azt eredményezte, hogy az egyik leggyermekibb Pixar-mese kapta a legkomolyabb aláfestést, ám ez itt kifejezetten dicséretesnek bizonyul.
4. John Williams: Lincoln

5. Mychael Danna: Pi élete

6. James Newton Howard: Hófehér és a vadász A zeneszerző három alkalommal jelentkezett muzsikával a 2012-es évben, ebből a Bourne-kalandot inkább fedje jótékony homály, Az éhezők viadala és az újraértelmezett hófehérkés mozi viszont már figyelemreméltó muzsikát kapott. Listámra a Hófehér és a vadász score-ja került, mivel ebben a fantasyben a szerző a pár évvel ezelőtti önmagát idézte, azt az irányt, melynek folytatását sokan vártuk, hogy majd továbbviszi. Noha most sem lett minden pillanatában tökéletes a végeredmény, de kellően élvezetes ahhoz, hogy megérdemelten legyen megnevezve a 2012-es év legjobbjai között.
7. Alexandre Desplat: Az öt legenda

8. James Horner: Fekete arany

9. Robert Folk: There Be Dragons

10. Marc Streitenfeld: Prometheus Első hallgatás után nagyon nem hittem volna, hogy éppen egy, a jövőben listámra kerülő zenén vagyok túl, de a film és a score alapos megismerése után már biztos voltam benne, hogy ez a különleges hangulatú muzsika a 2012-es évből az egyik kedvencem lesz. Főként az elektronikus vonala és a páratlanul zseniálisan eltalált hangeffektek miatt érdemelte ki végül a top 10-be való kerülését.
Az év meglepetése:
Eddig minden évben találtam egy olyan zenét, mely valami különlegesség miatt kitűnt a többi közül, vagy azért, mert zeneszerzője a semmiből jővén írt valami igen emlékezeteset, vagy azért, mert egy komponista tőle valami egészen szokatlan stílusban tett kirándulást. Idén úgy esett, hogy kettő ilyet is meg tudok említeni.
Christopher Young: Sinister Christopher Young az a komponista, akinek minden alkotására érdemes odafigyelni, mivel műfajtól függetlenül tud igen meglepő és elismerendő alkotásokat létrehozni. A szerző legotthonosabban a horrorban mozog, így nyilván abban semmi meglepetésfaktor nincs, hogy e stílusban alkotott. Azonban a score, amit ehhez a filmhez összehozott, annyira szokatlan, egyedi és különleges, amire valószínűleg senki sem számított, ráadásul még jó is, amit csinált, így nemcsak az ötlet, hanem a teljes végeredmény dicsérhető. Tulajdonképpen a top 10-ben lenne a helye, ám a meglepetésfaktor akkora benne, hogy egy efféle külön kiemelés inkább jobban jelzi Young elismerését.
Howard Shore: Cosmopolis

Az év legjobb tételei:
1. Howard Shore: "Out of the Frying-Pan" (A hobbit: Váratlan utazás) Több tétel is szerepelhetne itt ebből a remek zenéből, azért esett választásom végül erre, mivel az újdonságok a legerősebben ebben jelentkeztek, ráadásul itt Shore tényleg csúcsra járatta mindazt, amit egy Középföldén játszódó film zenéjétől elvárhatunk.
2. James Horner: "Main Title / Young Peter" (A csodálatos Pókember) A csodálatos Pókember főtémáját az utóbbi évek egyik legkarakteresebb motívumának tartom. Horner változatosan és szépen építi, fejleszti a score során a témát, melynek számomra az első felbukkanása volt a legemlékezetesebb.
3. Alexandre Desplat: "Cleared Iranian Airspace" (Az Argo-akció)

4. Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer: "Cloud Atlas (End Title)" (Felhőatlasz) A két komponista és a filmjeinél a zenével szintén foglalkozó Tom Tykwer rendező többedszerre dolgozott együtt, és ahogy régebben, így most is elég jó muzsikákat tettek le az asztalra. A Felhőatlasz score-ja ugyan összességében nem nyerte el a tetszésem annyira, hogy a top 10-be is bekerüljön, ám néhány trackje kifejezetten magas szintű muzsika. Főként az album zárásaként érkező pár tétel az, mely újabb és újabb meghallgatást igényel.
5. Andrew Lockington: "Mysterious Island Main Titles" (Utazás a rejtélyes szigetre)

6. Mychael Danna: "Tsimtsum" (Pi élete)

7. Fernando Velázquez: "The Impossible End Titles" (A lehetetlen)

8. Dario Marianelli: "Leaving Home, Coming Home" (Anna Karenina)

9. John Powell: "Thneedville Chase" (Lorax)

10. Philippe Rombi: "Final Et Generique De Fin" (A házban)

Az év legjobb tévés zenéi:
1. Naoki Sato: Priceless

2. Daniel Pemberton: Dirk Gently Már az is sokat elárul a muzsika jó minőségéről, hogy egy mindössze négyrészes BBC-s sorozat zenéjéről van szó, márpedig az ilyen, nem túlzottan ismert tévés produkciókhoz köthető aláfestést nem szokás kiadni. Daniel Pemberton nagy stíluskavalkádot prezentál, ám a sokszínűség ellenére mégis homogén a score. Lényegében kifacsart jazz az alapja, de a jelentős mennyiségű elektronikus megoldástól és a cimbalom különleges alkalmazásától kifejezetten egyedi ízt kap a muzsika. Mintha Henry Mancini hangzásvilága találkozna a mai elektronikus filmzenékkel.
3. Brian Tyler: Terra Nova – Az új világ

4. Murray Gold: Ki vagy, doki? – 6. évad

5. Brian Tyler: Transformers Prime

Az év legjobb soundtrackjei:
1. Ted

2. Holdfény királyság

3. Vadállatok

Az év legjobb kiadványai:
Robert Folk: Egy troll New Yorkban (Intrada)

Alan Silvestri: Több mint testőr (La-La Land Records)

Christopher Young: A vér szava (Intrada)

Rózsa Miklós: Quo Vadis? (Prometheus)

Jerry Goldsmith: Star Trek: A mozifilm (La-La Land Records)

Az év legjobb filmzenékhez köthető, nem filmzenei kiadványai:
Max Richter: Vivaldi: The Four Seasons (Recomposed)

Trevor Rabin: Jacaranda

Dead Can Dance: Anastasis

Austin Wintory: Journey

Vangelis: Chariots of Fire – The Play

Az év legrosszabb zenéi:
1. Gustavo Santaolalla: Úton

2. Jonny Greenwood: The Master

3. Henry Jackman: Abraham Lincoln, a vámpírvadász

4. Tyler Bates: Gyilkos Joe

5. Steve Jablonsky: Csatahajó A komponista olyan, mint a kamasz fiúk, akiknek mindenről AZ jut az eszébe. Jablonsky óriásrobot-fétise újabb állomásához érkezett, hiszen ehhez az autós robotoktól mentes mozihoz valamiért megírta a Transformers negyedik részének zenéjét, vagy az is lehet, hogy csak összecserélte a merevlemezén lévő Transformers mappát a Csatahajóhoz írt muzsikájáéval. Legalább egy minimális igényesség lenne benne, hogy ne ugyanazt írja mindenhez, és akkor talán nagyobb megbecsülést érdemelne ki.
Az év legjobb játékzenéje:
Jack Wall: Call of Duty: Black Ops II

Egyéb említésre érdemes zenék:
Paul Leonard-Morgan: Dredd Valahol nagyon nem értem, hogy ezt a zenét miért utálta szinte az összes róla megjelent kritika. Nem lehet mindenhez szimfonikus muzsikát írni, pláne egy jövőben játszódó mozi esetében nem lehet ez az elvárás. Leonard-Morgan egy abszolút friss és progresszív elektronikus score-t talált ki Dredd újbóli filmes felbukkanásához, ráadásul pár igen ütős track is született a mozihoz. Az ambientes, kissé sivár részek valóban nem túl élvezetesek, de a mozihoz tökéletesen illenek. Mindenképpen az év egyik legkülönlegesebb hallgatnivalója.
Michael Giacchino: John Carter Giacchino régimódi, ám a nagyot bukó filmhez rendkívül jól illeszkedő, nagyszabású epikus muzsikát komponált John Carter marsi kalandjához, munkáját joggal nevezhetjük az idei év egyik legkiválóbb filmzenéjének, szintén alig maradt le a listás helyek valamelyikéről. Témagazdagsága a régi nagyok munkáit idézi, míg a stílust tekintve pedig előjönnek Giacchino egyedi jegyei is.
Alan Menken: Tükröm, tükröm

Nightwish: Imaginaerum

Thomas Newman: 007 – Skyfall Valószínűleg sokan kapták fel a fejüket, amikor kiderült, hogy Thomas Newman kapja majd az új Bond-mozi zeneszerzői posztját, ami egyfelől érthető volt, hiszen a rendező állandó alkotótársának számít, másfelől viszont sokak hiányolták David Arnoldot. A korábbi Bond-komponista viszont a hírek szerint önszántából mondta le a projektet, hiszen ígéret kötötte, a londoni olimpia záróünnepségének zenei felelőseként, az azt rendező Danny Boyle-hoz, a két munka pedig párhuzamosan jelentkezett volna. A cserével viszont nem jártunk rosszul, mivel Newman ügyesen emelte át Arnold zenei világát, és a saját stílusát is beleszőtte a score-ba, ami így helyenként igen hangulatos, egyedi jelleget ölt. A score Oscar-jelölése inkább csak a 2012-es Bond-évfordulónak szólt, mert az eltelt félszáz év alatt azért a 007-es számára komponáltak már ennél jobb zenét.
Hans Zimmer: A sötét lovag: Felemelkedés Számomra a trilógia záródarabjának aláfestése visszaesés volt a második részéhez képest, ám mivel az abban is meglévő magas színvonalat voltaképpen képes volt megismételni Zimmer, így az évből erre a score-ra is szívesen emlékszem vissza, igaz, a kevesebbet hallgatott darabok közé tartozik az album. Az új téma engem egyáltalán nem fogott meg, sőt kissé megmosolyogtató ez a kántálás, még ha a filmben kulcsfontosságú is. A Zimmernél mostanság megszokott, megúszós jellegű, "jó lesz oda ez is" mentalitást érzek ki belőle.
Alan Silvestri: Bosszúállók Az tény, hogy Silvestri ebben a zenében sem lépett ki a komfortzónájából, ám az is tény, hogy az ő képességeivel és rutinjával ez is elég volt ahhoz, hogy egy jó zene szülessen. A főtéma emlékezetes és a filmhez illő, ám én hiányoltam a témagazdagságot, hiszen a hősöket külön-külön is meg lehetett volna jeleníteni a zenében, ez pedig sajnos elmaradt.
Thomas Newman: Keleti nyugalom – Marigold Hotel

Carter Burwell: Alkonyat: Hajnalhasadás – 2. rész Az egyaránt rajongott és utált vámpíros love story két záró részéhez visszatérő Carter Burwell az utolsó felvonáshoz igencsak összekapta magát, mivel az általa jegyzett Alkonyat-zenék legjobbikát írta meg. A témák szépen kiteljesednek a fináléban, a korábban kissé nehezebben viselhető progresszív rockos hangzásvilág pedig diszkrétebben lett alkalmazva, ami kifejezetten jót tett a score-nak.
Marcelo Zarvos: Lopott szavak

Kulics László összesítése
2012 meglehetősen erős évnek számít, mindez azonban nemcsak az aktuális újdonságoknak tudható be, hanem annak is, hogy rendkívül sok olyan kiadatlan muzsika, bővített score, illetve gyűjtemény látott napvilágot, melyek régóta várattak magukra - utóbbiak eredménye viszont nemcsak a műfaj rajongóinak elégedettsége volt, hanem az is, hogy egy rég nem látott, elképesztő küzdelmet figyelhettünk meg a kiadók között. S ha mindezek figyelembevételével összegezzük a tavalyi esztendőt, akkor olyan képet kapunk, amire már egy ideje nem volt példa. Természetesen számtalan dolog adott okot a keserű szájízre is – nálam például többségük a blockbusterek, a remake-ek, illetve a sikerfilmek folytatásai közül kerültek ki –, számomra azonban ez a tizenkét hónap nem ezek miatt marad emlékezetes, ezért a "legrosszabb zenék" kategóriát elhagytam, és negatív véleményem élét is igyekeztem tompítani. Inkább azért gondolok szomorúan 2012-re, mert olyan művészek hunytak el, mint Joel Goldsmith, Marvin Hamlisch vagy Whitney Houston, aki bár nem filmzeneszerző volt, viszont számtalan ismert dala köthető szerepeihez.
Listám összeállítása során a tavalyelőtt megkezdett gondolatmenetemet folytatom tovább, vagyis nem állítottam fel csoportosításokon belüli rangsort, hanem ábécésorrendbe rendeztem őket, ugyanis adott műfajukon belül mindegyiket remeknek tartom (esetleges hibáikkal egyetemben), s ha összességében nézzük, akkor is egy-két pontnyi különbség van csak köztük - azokat pedig, melyeknél némileg kilóg a lóláb, azaz a bűnös élvezet kategóriáját érintik, kis megjegyzéssel illettem.
Legkedveltebb hallgatnivalók:
Dario Marianelli: Anna Karenina

Alexandre Desplat: Az Argo-akció

Brian Tyler: Sose bízz a szomszédodban! Tylert kissé elkapta a gépszíj az akciózenék mennyiségét illetően, így egyfajta színfoltnak is betudható karrierjében a Sose bízz a szomszédodban!, mely korábban készült ugyan, mint 2012, a filmforgalmazó azonban idáig húzta a bemutatót. A visszafogott, nyomasztó hangulatot a szerző egy hegedűoktettre írt művel valósította meg, mely leginkább a hollywoodi Aranykor thrillermuzsikáinak hangulatát idézi meg, azonban e mű megítélése nem éppen egyöntetű, amit megértek. Pozitív véleményemhez (s az évértékelőm ezen fejezetébe történő besorolásához) nemcsak az elkövetője iránti rajongásom járult hozzá, hanem az is, hogy manapság már csak az európai vagy kis költségvetésű mozik alatt hallhatóak ilyenek, így egyfajta kuriózumként is kezelem e score-t. Kedvenceim: "Columbus Circle", "Abigail's Story", "Intricate Moves", "Puzzle Pieces".
Brian Tyler: The Expendables 2 – A feláldozhatók 2.

Alan Silvestri: Kényszerleszállás Úgy vélem, az év legjobbjai között ezen Silvestri-muzsikának is helye van, s több szempontból is rokonítható egy korábbi Robert Zemeckis-film, a Számkivetett aláfestésével: hasonló a hangulatuk, nem sikerültek hosszúra, és nem is jelentek meg hivatalosan – a Kényszerleszállás esetében annyi a szerencse, hogy a Paramount legalább saját weboldalán elérhetővé tette a művet. A Denzel Washington főszereplésével készült dráma aláfestésében a nagyzenekar meglehetősen visszafogottan van jelen, a hangsúlyt ugyanis a zongorára helyezte a szerző, amivel elsősorban a Washington által alakított pilótában lezajló folyamatot, és az alkoholizmusával való szembenézését kívánta érzékeltetni. E csendes kis zene kedvenc tételei: "News Report", "Mini Bar", "Becouse I'm an Alcoholic", "I Need Your Help".
Fernando Velázquez: A lehetetlen

Mychael Danna: Pi élete

Thomas Newman: 007 – Skyfall Amikor kiderült, hogy Thomas Newman írja majd az újabb Bond-zenét, még azon viccelődtünk, hogyan hangzik majd a 007-es téma síró hegedűszólóval előadva. A score megjelenését követően azonban igencsak meglepődtünk... Jómagam a Bond-muzsikák terén a David Arnold-féle változatokat kedvelem, s azok közül is leginkább az utolsó kettőt, amikor már egyre inkább egy olyan zenei vonal indul útjára, ami nem tolja ötpercenként az arcunkba a főtémát. Newman pedig remekül folytatja ezt az utat, amit saját ötleteivel és világával kombinálva egy abszolút hiteles, valamint elismerésre méltó aláfestéssel követi nyomon a brit titkos ügynök legújabb kalandját. A zeneileg és a meglepetés terén egyaránt jelest érdemlő albumról a kedvenceim: "Grand Bazaar, Istambul", "New Digs", "Jellyfish", "Quartermaster", "Health and Safety", "Kill Them First", "She's Mine".
+1 Alan Silvestri: Bosszúállók Igen és nem. Igen, folyton felsejlenek a szerző múltbéli műveinek (mint például a Végkép eltörölni, a Dredd bíró, A múmia visszatér, a Van Helsing, a G.I. Joe: A kobra árnyéka zenéjének) apróbb dallamfoszlányai, megoldásai, és nem, valahogy mégsem tudok rossz szájízzel gondolni rá, mert az album összességében véve remekül megállja a helyét, s tobzódik az általam kedvelt Silvestri-féle akciómegoldásokban. Éppen ezért az előző score-októl amolyan elkülönítés céljából illettem +1-es jelzővel ezen muzsikát, hiszen egyedinek nem nevezhető, ám olyan élményt nyújtott számomra, mely okán időről időre újból elővettem, és mindig élvezettel hallgattam végig, így nem szerettem volna lehagyni a listámról. Kedvenc tételeim: "Tunnel Chase", "Helicarrier", "Seeing Not Believing", "I Got A Ride", "A Little Help", "A Promise", "The Avengers".
+1 Terence Blanchard: Red Tails – Különleges légiosztag

Az év legegyedibb kompozíciója:
Christopher Young: Sinister "Szeretem a szélsőségeket. Az egyszerű, dallamos, szenvedélyes zenéket, melyeknek a drámák adnak teret, valamint a kísérletezős őrültségeket, az agresszív sötétséget, amit a horrorfilmek engednek meg nekem" – nyilatkozta nem is oly rég a szerző. Nos, a Sinister a legtökéletesebb példája a kísérletezős őrültségeinek. Amikor először hallgattam bele az általam igen nagyra becsült Young művébe, záros időn belül letettem arról, hogy részletesebben is megismerkedjek vele, végül aztán mégis belevágtam a fejszémet. Biztosan nem fogom havonta meghallgatni ezt a score-t, a tény előtt azonban magam is fejet hajtok, miszerint egy rendkívül egyedi és különleges zenei világot sikerült létrehoznia ehhez a thrillerhez, nem utolsósorban pedig bebizonyította, hogy ebben a műfajban is lehet újat és egyedit hozni minőségi színvonalon.
További albumok kedvelt témái:
Marco Beltrami: "Bo's Homer" (Az utolsó csavar)

Ilan Eshkeri: "Building the Snowman" (A hóember és a hókutya)

Ramin Djawadi: "Follow the Wires" (Vörös hajnal)

Danny Elfman: "Men In Black III (Main Title)" (Men in Black – Sötét zsaruk 3.)

Dan Romer, Behn Zeitlin: "Once There Was a Hushpuppy" (A messzi dél vadjai)

John Williams: "The Purpose of the Amendment" (Lincoln)

Hans Zimmer: "Rise" (A sötét lovag: Felemelkedés) Nem vagyok maradéktalanul elégedett Zimmer trilógiazáró muzsikájával, A sötét lovag: Felemelkedés záró jelenete alá íródott "Rise"-t azonban kiváló epilógusnak tartom, amely mind önállóan, mind pedig a képsorokkal együtt maximális élmény. Ez a hétperces egyveleg úgy foglalja össze a széria legjelentősebb momentumait, hogy közben egyszerre búcsúztatja méltóságteljesen Gotham hősét, s vetíti előre Wayne egyszerű emberként újrakezdett, reménnyel teli életét. Ezen kívül volt két másik olyan track is (a "Why Do We Fall?", valamint a "Risen from Darkness"), melyeket többször meghallgattam, azonban mindvégig ezt éreztem az igazán tökéletes és vérprofi kompozíciónak.
Jól eltalált klipek:
A Tűzszekerek főtémája Mr. Beannel – London 2012

The Piano Guys: Code Name Vivaldi

Idén felfedezett, de régebben készült zenék:
William Ross: A foci hőskora

Jan AP Kaczmarek: Hacsi – A leghűségesebb barát Egy könnyed délutáni filmnézés céljából került a lejátszóba jelen mozi, melyről azelőtt nem sokat hallottam, csak annyit tudtam, hogy egy gazdájához hű kutyáról szól. Minthogy az ilyen jellegű állatos filmekért nem igazán rajongok (kivétel ez alól a Kutyám, Jerry Lee), igazából különösebb elvárás nélkül ültem neki, a történet előrehaladtával azonban ráébredtem, hogy elsősorban a hűségről, a kitartásról és az alázatról szól. Ennek velejét pedig Kaczmarek remekül megragadta, és hibátlanul fordította le a zene nyelvére: a film koronájaként is jellemezhető, könnyedén megjegyezhető dallamú, fülbemászó szerzemény képes túllépni a produkcióban betöltött szerepén, hogy megfelelő mértékű érzelmi töltetet biztosítson hallgatója számára. Az első tételtől az utolsóig tökéletes munka.
Ennio Morricone: Célkeresztben

+1 Christopher Young: Derült égből szerelem Listám ezen fejezetének egyetlen homályos pontja, ugyanis emlékeim szerint talán anno egyszer hallottam, de nem mernék rá megesküdni. Ezért gyarapítja hát az idei felfedezéseim kategóriáját ez a csodálatos, könnyedséggel teli, vibrafonra és fülbemászó dallamokra építkező kompozíció, amely rendkívül nagy mértékben hozzájárult nálam a film pozitív megítéléséhez. A komponista egyértelműen Hollywood legtehetségesebb horrormágusa, ám emellett számos más műfajban is zseniálisat tud alkotni (sajnos azonban mindezek ellenére kicsit mostohán van kezelve), amire a Derült égből szerelem muzsikája az egyik legékesebb példa – ráadásul ugyanezen évben volt hallható tőle pályafutásának egyik leggyönyörűbb drámai zenéje, a Teremtés aláfestése is.
Az év megjelenései:
Various Aritsts: Alien – The Biomechanical Symphony (DVD+CD)

Elliot Goldenthal: Mindörökké Batman – Expanded Archival Collection (2 CD)

Various Aritsts: Best of Bond... James Bond – 50th Anniversary Collection: 50 Years 50 Tracks (2 CD)

Alan Silvestri: Több mint testőr

Gary Guttman: Power kapitány és a jövő katonái Power kapitány és a jövő katonái: ez a válasz arra a kérdésre, hogy mi születne meg abban az esetben, ha egy tévésorozat formájában szeretnénk összegyúrni a Terminátor és a Star Wars koncepcióját. Gyerekkorom egyik kedvelt szériája volt ez (most már persze inkább megmosolyogtató), így nosztalgikus érzéssel töltött el, amikor láttam, hogy huszonöt évvel az első rész bemutatója után megjelentették a hozzá kapcsolódó filmzenealbumot. A komponista Gary Guttman volt, aki szimfonikus muzsikával kísérte végig a fémlények ellen küzdő maréknyi ember történetét. A korongra válogatott tételek remasterelésen estek át, az albummegjelenés okán egy új főtémaátirat is született, a mellékelt füzetecskében pedig a negyedszázados évforduló alkalmából készült interjúkat olvashatunk – többek között Guttmannel is.
Basil Poledouris: Conan, a barbár (3 CD)

Michael Kamen: Még drágább az életed – The Deluxe Edition (2 CD)

Michael Kamen: Die Hard – Az élet mindig drága (2 CD) McClane harmadik nehéz napjának aláfestését a film alatt, valamint a premierrel párhuzamosan megjelentetett albumon egyaránt gyengébbnek ítéltem elődjeihez képest. A nemrég megjelent duplalemezes kiadványt végighallgatva azonban pozitív irányban változott addigi véleményem, s bár az első két rész aláfestéséhez képest ezúttal több időre volt szükségem a befogadáshoz, utóbb úgy vélem, megérte a ráfordított időt, és jó döntésnek tartom, hogy ezen szerzeményből is született bővített verzió. Mindettől függetlenül azonban a tény tény marad: ha valaki nem kedveli a szériát és Kamen stílusát, annak minden bizonnyal feledhető zenei élményt fog nyújtani a score.
Henry Manfredini: Péntek 13: Parts I-VI (6 CD)

Lalo Schifrin: My Life In Music (4 CD)

Mark Mancina: Féktelenül Kedvenc akciózenéim egyike a kilencvenes évek derekáról, melynek a Fox Records által anno megjelentetett albumával kapcsolatosan két apróbb gondom volt: a tracklisták kusza sorrendje, valamint az olyan tételek hiánya, mint például a "Move!", a "Jack Jumps Onto Bus" vagy a "Runaway Train", melyek a film alatt éppúgy felkeltették figyelmemet, mint a korábban már kiadott akciótételek. Februárban aztán a La-La Land – amely korábban a második rész addig kiadatlan score-ját is megjelentette – elérhetővé tette a teljes zenei anyagot, hiányérzetem pedig tovaszállt, és bár ezzel a hosszú játékidővel párhuzamosan ugyan egy-két, a képsoroktól elkülönülve nem annyira kiemelkedő darabot is kapunk, mindent egybevetve e soundtrack jobb összképet, illetve hangulatot tud biztosítani a majd' fél órával rövidebb elődjéhez képest.
Various Artists: Star Trek: The Original Series (15 CD)

James Horner, Various Artists: Titanic – Collector's Anniversary Edition (4 CD)

Az év kiadói:
Intrada Az out of print kiadványok iránti komoly érdeklődést kihasználni szándékozók ellen hivatalos formában elsőként hadat üzenő társaság ugyan nem büszkélkedhet tömérdek 2012-es megjelenéssel, viszont ezek egy része szintén olyan űrt tölt be, amivel az érdekességre, kuriózumra vágyóknak tettek eleget. A leporolt, illetve elérhetővé tett zenék között például ott találjuk a következő mozik elvetett aláfestését: Két nap a völgyben (Jerry Goldsmith), A farkas (Craig Safan), Renegátok (Michael Kamen), Conan, a barbár (Basil Poledouris), A vörös ház (Rózsa Miklós), King Kong visszatér (John Scott). A Varéséhez hasonlóan az elmúlt években kicsit ingadozó teljesítményt nyújtottak, ám úgy vélem, 2012 decemberének végén egy gyümölcsöző évadot zárhattak le.
La-La Land Records Az elmúlt évek során gyakorlatilag minden esetben a La-La Land kapta meg részemről ezt a címet, s idén is kellőképpen kitett magáért ez a kis cég, amely ismét számos érdekességhez adta nevét. 2012-ben közel ötven limitált kiadást köszönhettünk neki, melyek közül a legnagyobb dobásnak a Friday the 13th: Parts I-VI, a Batman: The Animated Series, valamint a Star Trek: The Original Series gyűjtemények számítanak – utóbbi tizenöt lemezt foglal magában. Míg az elmúlt időszakban az volt elmondható róluk, hogy egy dinamikusan fejlődő cég, addig napjainkra már a "biztos élmezőnybe tartozó" jelzővel lehet illetni őket, ami – remélem – a jövőben sem fog változni, mert ezáltal egy biztos pontnak számítanak függetlenül attól, hogy az adott időszak újdonságai milyenek lesznek.
Varése Sarabande A legpatinásabb filmzenei kiadónak a Varése Sarabande számít, amelynél mostanában úgy tűnt számomra, mintha kicsit háttérbe szorulna azáltal, hogy inkább az újdonságokra figyel, mintsem a CD Clubon belüli megjelenések kuriózumaira, amiben anno ütős volt. Az Intradát követően azonban idén Robert Townsonék is hadat üzentek az out of print kiadványokon megtollasodni kívánó üzéreknek, és az ebből a célból létrejött Varése Encore-széria elindításával párhuzamosan a korábbi CD Club, illetve Limited Edition Seriesen belül is összeszedték magukat. Legérdekesebb dobásuknak többek között a méltán sikeres Baraka score-jának The Deluxe Edition alcímmel történő újbóli megjelentetését tartom, továbbá a A Barlangi Medve népét, az Alien – The Biomechanical Symphony-t, a Mimic – A júdás faj – The Deluxe Editiont, a Bernard Herrmann at 20th Century Fox-ot, valamint A vörös pónit.
Legötletesebb "hangszerek":
MRI készülék – Csatahajó Steve Jablonsky kompozícióját nem nevezném túlságosan kiemelkedőnek (nem véletlen, hogy kicsit lejjebb egy másik, nem feltétlenül bizalomra okot adó címszóval rendelkező kategóriában is említést teszek róla), van azonban egy érdekes momentuma, mégpedig az MRI hangjának használata. A nem éppen olcsó kórházi eszköz hangjára a direktor hívta fel a figyelmét, és kérte, hogy szője bele szerzeményébe. Jablonsky a javaslatnak megfelelően felvette a gép monoton és jellegzetes hangját, majd elkezdett vele kísérletezgetni, s az idegenek témájának egyik elemeként használta fel azt, aminek egyetlen hátránya, hogy hosszú távon kellően idegesítő tud lenni. Persze ezen megoldást lehet ötlettelenségnek nevezni, vagy mondható, hogy "zenét nem tud írni, ezért kitalál mindent", én azonban egy szimpla érdekességként tekintek rá.
Sportkocsi – Gyötrelmes csapda Brian Tyler egy másik eszközzel, a sportkocsival próbálkozott idén a Gyötrelmes csapda című film kapcsán, melynek története gyakorlatilag egyetlen kocsiban játszódik, s a szerző ehhez kívánt stílszerűen idomulni. A film minimalista közegének megőrzése érdekében nem zenekari mű, hanem egy elektroakusztikus score készült, s minden hangszert a komponista szólaltatott meg, illetve ő rögzítette a különféle autóhangokat is (úgymint a kazettás rádió gombjainak vagy az irányjelzőnek a kattogása, a hűtő ventillátorának moraja, az ajtózár kattanása stb.), amivel nemcsak a produkció helyszínét, hanem az aláfestés szerves részét is az autó biztosította. Ambient elemek, zongora, autóhangok, dobok, gitár, szintetizátor és samplingek együttese alkotja a muzsikát, amely némileg eltér az eddig ismert klausztrofób mozik aláfestésétől. Mindehhez pedig végül egy kedvcsináló klip is készült a nyitányból.
Több is lehetett volna...
Steve Jablonsky: Csatahajó Jablonsky a Gőzfiú muzsikájával anno igencsak magára vonta a figyelmet, azóta viszont belépett a sablonok világába, ahonnan nem képes kilábalni, s bár a Transformers-muzsikák esetében ezzel megnyerte a közönséget, sokadjára azonban már meglehetősen unalmas. A katonák ismét elsősorban az osztinátós témára vonulnak az idegenek ellen, amit számos egyéb újrahasznosított dallamsor, illetve elem tarkít. Mindehhez pedig egy olyan marketingszöveg párosult, mely szerint Jablonsky egy erőteljes nagyzenekari score-t készített ehhez az eposzhoz. Igen, ez már kell a csapdaállításhoz, illetve ahhoz, hogy a vevő inspirálva legyen az album megvásárlására. Az egyetlen említésre méltó momentuma a feljebb már említett MRI-hangos ügyeskedés.
James Newton Howard: A Bourne hagyaték A szememben sajnos James Newton Howardnak ez az év nem úgy sikerült, ahogyan sikerülhetett volna. Az éhezők viadala, valamint a Hófehér és a vadász aláfestései sem sikerültek túl kimagaslóra – bár utóbbiban még volt egy-két bizakodásra okot adó tétel –, a Bourne-folytatásé pedig pláne nem. A szerző azon az úton jár, amit legutóbb a Salt ügynök esetében hallottam tőle: erőteljes elektronikus elemekkel kombinált szimfonikus muzsika, amelyből a saját megoldásai mellett az előző három Bourne-mozi aláfestésének népszerű témáját sem hagyta ki. Túlzott mértékben alkalmazta az elektronikus elemeket, az így kapott végeredmény pedig bármelyik harmadvonalbeli Zimmer-tanítványé is lehetne.
Marc Streitenfeld: Fehér pokol

Marc Streitenfeld: Prometheus Amikor kiderült, hogy Ridley Scott egy Alien-előzményfilmet készít, megörültem, mondván, az egész saga alapjait ő fektette le, ki más támaszthatná fel azt, és emelhetné vissza az elmúlt évek bőrlehúzásai okán megcsorbult szériát az igényes sci-fi-horrorok világába. Az idő múlásával egyre több dolog derült ki, és annyi ötlet merült fel, hogy végül egy olyan produkció született, ami az Alien-univerzumból indult ki. Mindehhez pedig a direktor korábbi projektjeinél is közreműködő Streitenfeld járult hozzá muzsikával, kinek műve sem önállóan, sem pedig a film alatt nem nyerte el a tetszésemet. Akárcsak a Robin Hood esetében, itt is azt érzem, hogy vannak ötletei, ugyanakkor valamiért mégis képtelen megküzdeni az ilyen nagyobb ívű alkotásokkal, melynek eredménye vontatottság és erőlködés, pedig itt aztán lett volna tere kibontakozni.
Harry Gregson-Williams: Az emlékmás Gregson-Williams valahányszor akciózenébe vágta fejszéjét az elmúlt időszakban, valahogy mindig alulmaradt, pedig rendkívül tehetséges abban, hogyan lehet igényesen vegyíteni a zenekart a különféle hangmintákkal és elektronikus effektekkel. A választott hangulat megfelelő, de mégis hiányzik belőle az, ami miatt pályafutása elején olyan könnyen megkedveltem, s sajnos ezúttal sem oszlott el az a távolságtartó megközelítés, amit új akciózenéivel szemben alkalmazok. Ugyanakkor persze nem kis feladat hárult rá, hiszen egy olyan remake-hez szerződött le, melynek eredetijéhez Jerry Goldsmith egy mára már klasszikusnak számító muzsikát készített, azonban Gregson-Williams kellően gyakorlott és rutinos ahhoz, hogy egy ilyennel képes legyen megbirkózni.
Slágerek, melyek nem hoztak lázba:
James Horner: A csodálatos Pókember Ez volt az a zene, amelyet teljes közömbösséggel vártam, lévén eddig sem voltam igazán oda a Pókember-zenékért (kivétel ez alól Danny Elfman főtémája, illetve Christopher Young a harmadik részhez szerzett darabja). Így nem voltak találgatásaim, hogy vajon milyen művel rukkol elő Horner, aki aztán egy percig sem tudott megfogni ezen munkájával. Jóllehet a film megtekintését követően ez a véleményem még változhat, de akármennyire is dicsérték sok helyen A csodálatos Pókember zenéjét, jelen állás szerint nekem egyetlen végighallgatás elég volt belőle, és nem érzek késztetést arra, hogy a közeljövőben tovább próbálkozzak vele.
Hans Zimmer: A sötét lovag: Felemelkedés Többször is meghallgattam az albumot, és a filmet is megnéztem, de mindkét esetben ugyanaz volt a véleményem: ez a trilógia kifulladt. A harmadik részben ismét elsütötték a szenvedős Bruce Wayne-dolgot, amely a Batman: Kezdődik!-ben még remekül állt neki a hős megszületésének idején, de a mostaniban már inkább erőltetettnek éreztem a dolgot – oké, persze, minden hős esendő, de ez már nekem kissé túlzás volt. És bár Zimmer vitt bele új dallamot is, az az erő, sötétség és eredetiség, ami annak idején létrejött, harmadjára nem tudott markáns maradni (így történt ez 2011-ben Jack Sparrow negyedik, valamint Sherlock Holmes második kalandjánál is), és továbbra is az első rész muzsikáját tartom elejétől a végéig tökéletesnek.
Howard Shore: A hobbit: Váratlan utazás Szó sincs arról, hogy ez rossz zene lenne, egész egyszerűen csak nem tudok olyan áhítattal tekinteni rá, mint a legtöbben. Remekül összeállított muzsika ez, melyben Shore (akit elsősorban elborultabb thriller és horror munkái okán tisztelek mélységesen) tökéletesen viszi tovább A Gyűrűk Ura-trilógiához komponált világát, ám sajnos utóbbi is csak idővel ért be nálam. Bár az is igaz, hogy onnantól kezdve (különösen az annak alapján készült koncertanyag megismerését követően) – mesterműként tekintettem rá. Ez minden bizonnyal itt is csak idő kérdése lesz... és a cél érdekében még meghallgatom majd párszor A hobbit: Váratlan utazás score-ját.