A Battlestar Galactica cím 1978-ban jelent meg először a képernyőn. A mára már klasszikusnak számító sorozat a Magnum, a Knight Rider és a Waikiki páros című folyamok szülőatyjaként is számon tartott Glen A. Larson (aki 2014 novemberében hunyt el súlyos betegség következtében) ötlete nyomán indult útjára, a lendület azonban mindössze egyetlen évadra, valamint a Galactica 1980 című tévéfilmre terjedt ki. Larson ötlete ezt követően képregények, illetve könyvek formájában bontakozódott ki, s hódított tovább, mígnem 2003-ban a Universal Pictures és a Sci Fi Channel illetékesei – új köntösbe bújtatva, de azonos címmel – bele nem vágtak a hazánkban Csillagközi rombolóra keresztelt sorozatba, amely egy szűk körben hamar kultstátuszba emelkedett, és újszerű ötleteivel felfrissítette az ezredfordulóra igencsak megfáradt televíziós sci-fi műfaját. E folyam, amellett, hogy a zsáner rajongóinak is képes volt újat mutatni, olyanokat hozott közelebb az űrben játszódó sci-fik világához, akik addig ódzkodtak tőle. Az előre nem számolt siker mértékét egy amerikai újságíró az alábbiak szerint összegezte: "A Csillagközi romboló ugyanazt jelenti a Sci-Fi Channelnek, mint amit a Maffiózók képviselt az HBO-nál. Senki nem hitte, hogy lesz belőle valami, és mostanra olyan státusszimbólummá emelkedett a csatorna számára, mint a Star Trek". A pilot epizód sikerét követően a széria végül négy évadot élhetett meg, melyet olyan újabb, az előzményeket bemutató folyamok követtek, mint a Caprica, valamint a Csillagközi romboló: Vér és króm.
A franchise története az emberiség fennmaradásával kapcsolatos küzdelemről, valamint az általuk létrehozott, cylonokra keresztelt gépek ellenük folytatott harcáról szól, a címszereplő pedig egy olyan űrhajó, amely a civilizáció utolsó mentsváraként szolgál, és a Föld felé tart. A sorozat célja (s egyúttal vonzereje) nem az, hogy különféle bolygókon folyó harcokat és megannyi idegen életformát mutasson be, hanem társadalmi és politikai problémákat vetnek fel azzal, hogy az emberek és a robotok árnyaltan állnak szemben egymással, vagyis robot és ember, ember és ember, robot és robot egyaránt konfliktusba kerül egymással.
A széria score-ja

Gibbs a háromórás felvezető kalandot követően távozott a projektből, a producerek számára pedig elsőre nem tűnt kézenfekvőnek, hogy McCrearyt tegyék meg utódjául, ám adtak neki egy lehetőséget, s az ifjú tehetség már az első szezon nyitórészének muzsikájával bizonyította rátermettségét. A szerző az évadok során (amellett, hogy egy rendkívül tematikus művet dolgozott ki – annak ellenére, hogy a producerek tematikusságról eleinte hallani sem akartak) folyamatosan olyan etnikus hangszerekre támaszkodott, mint például az erhu, a taiko vagy az ír uilleann duda, mely instrumentumok egyáltalán nem voltak megszokottak a sci-fik aláfestéseinél. Az új megközelítés olyan jól sikerült, hogy a képsoroktól elkülönített score inkább egy távol-keleti témájú alkotást juttat a hallgató eszébe, mintsem űreposzt. Ugyanakkor mindez remekül illeszkedik a képsorok alá, s különös színezetet kölcsönöz a produkciónak.

A költségvetés okán nem sűrűn adatott meg a nagyzenekar használata, viszont a hangzást McCreary nem akarta minden esetben szintetizátorral, illetve hangmintákkal kiegészíteni, ezért csapatával a minimalista stílus megtartásának jegyében jó párszor hangszernek egyáltalán nem minősülő eszközöket vetettek be, melyeket elsősorban a cylonok zenében történő érzékeltetésére használtak. A felvételeket ennek köszönhetően néhány edény éppúgy megsínylette, mint kuka, evőeszköz, illetve kenyérpirító. Nemcsak ezek a normál esetben háztartási eszközként jellemezhető dolgok jelentettek színfoltot a score-ban, hanem a bolgár és perzsa énekekhez hasonló vokálok is, melyek Raya Yarbrough énekesnőnek is köszönhetők. Az ezek révén létrejött atmoszférával kapcsolatban több fórumon is felvetették, hogy tempeléshez, valamint ihletgyűjtéshez minden bizonnyal többek között Hans Zimmer Gladiátorhoz és A sólyom végveszélybenhez készült aláfestéséhez is fordultak az alkotók, amivel kapcsolatban egy interjú alkalmával McCrearyt is megkérdezték, aki erre így reagált: "Nem voltak ilyen tempek, csupán tradicionális zenék. A hasonlóság mindössze a véletlen műve".

A score önálló élete

2011-ben McCreary tételeinek egy részéből átiratot készített annak érdekében, hogy megjelentethesse a közel százhúsz oldalas Battlestar Galactica Songbook for Piano Solo könyvet, melybe a legkedveltebb számok zongoraátiratai kerültek. "Más zenék esetében is készültek már ilyen adaptációk, ám itt magam készítettem el a saját tételeim zongoraváltozatát, ami nagyon izgalmas feladat volt számomra" – nyilatkozta a szerző, aki ezzel párhuzamosan néhány darabról videóanyagot készített, melynek hatására özönleni kezdtek a rajongói kérdések, hogy mindez CD-n mikor lesz kiadva. Ennek következtében a komponista a Buysoundtraxszel közösen elkészítette a The Music of Battlestar Galactica for Solo Piano című korongot, melyen Joohyun Park előadása révén elevenedtek meg az eredetileg csak könyvbe szánt darabok.
A Csillagközi romboló kalandjai a Universal tervei szerint a mozivásznon folytatódnak majd, a forgatókönyv elkészítésével pedig a Transzcendenst is jegyző Jack Paglent bízták meg, ám bővebb információ még nem áll rendelkezésre. Ha azonban tényleg vászonra viszik a sorozatot, minden bizonnyal McCreary szerezheti majd a zenéjét. "Rendkívül izgalmas és kreatív megbízatás volt a Csillagközi romboló-folyam, mert lehetővé tette számomra, hogy úgy fejlődjek, mint egy igazi művész" – összegezte az űreposszal kapcsolatos munkáját Bear McCreary, aki napjainkban már rendkívül foglalkoztatott komponistának számít. Filmes megbízatásai mellett olyan sorozatokhoz is írt már zenét, mint például a Terminátor – Sarah Connor krónikái, az Eureka, a Da Vinci démonai vagy A SHIELD ügynökei.
Kulics László
2014.11.23.
2014.11.23.