Napjaink híres rendező-zeneszerző párosait tekintve némileg kilóg a sorból a jelenlegi két művész, tekintve, hogy közös munkáik nem számuk, hanem minőségük miatt számít kiemelkedőnek – és ez is inkább a komponistát dicsérő jelző. Munkakapcsolatuk kicsivel több mint egy évtizede tart, és ismerve M. Night Shyamalan filmjeinek minőségváltozását, valamint a közönség ezzel párhuzamosan növekvő ellenszenvét művei iránt, könnyen lehet, hogy ennél sokkal többről nem beszélhetünk majd a jövőben. Igaz, James Newton Howardon sosem múlt a siker, tekintve, hogy eddigi műveinek legnagyobbjait pont az indiai származású direktor számára komponálta meg, ami azért elég mostoha állapot, mert általában egy zeneszerzőt filmmel együtt szokott megítélni a közönség. Márpedig ha elkezdünk időrendi sorrendben visszafelé haladni a filmcímeken, leginkább a kínos röhögés fog el, amikor Az utolsó léghajlítóról vagy Az eseményről beszélünk, és igazából jót talán csak a Hatodik érzékről lehet elmondani, mert az összes további filmje már jelentősen megosztotta a nézőket.



Ahogy a filmet, úgy a zenéjét is meglepő kampány előzte meg. A filmzenei műfajban ritka dolog, hogy egy muzsika megjelenése előtt bármilyen részlet hivatalosan kikerüljön, ráadásul a Jelek esetében bevonták az elektronikus zene akkoriban csúcson lévő néhány képviselőjét, hogy készítsenek remixeket, felhasználva egy-két hangmintát a már felvett szimfonikus műből. Howard albuma hivatalosan 2002 júliusának végén jelent meg, a film hivatalos weboldalára viszont már hónapokkal korábban kikerültek ezek a remixek, Paul Oakenfold, a Morcheeba, Tricky vagy a The Crystal Method átdolgozásában, a komponista rajongói pedig attól a pillanattól kezdve tűkön ültek a teljes verzió megismeréséig. Ami a hangminták alapján is biztossá vált, hogy a zeneszerző ugrott egyet a melankólia világából, és olyan erőfitogtatást biztosított az addigi Shyamalan-zenéiből kihagyott rézfúvósoknak, amely még a könnyűzenei köntösben is hátborzongató élményt nyújtott. A felcsigázott várakozásoknak megfelelően pedig a score egyike a komponista valaha írt legerősebb darabjainak: a háromhangos főmotívum úgy kíséri végig az egész aláfestést, hogy bármilyen aktuális érzelmi állapotot ki tud vele fejezni: drámát, félelmet, megnyugvást, felismerést, támadást.
A szerző így emlékszik vissza: "Minden ugyanúgy zajlott, mint A sebezhetetlen idején: Night bemutatta illusztrált forgatókönyvét, az összes szereplőt, jelenetet, helyszínt megismerhettem. Aztán megszületett a háromhangos főtéma, amelyről annyit tudtunk csak eleinte, hogy illik a történethez, de hogy pontosan hol és hogyan fogjuk használni, arról a kezdetben fogalmunk sem volt. A rendező ekkor magára hagyott, elkezdődtek a forgatások, én pedig a képes forgatókönyv alapján nekiláttam a komponálásnak." A direktor elmondta azt is, miért nem zajlott párhuzamosan a munka: "Számomra akkor teljes értékű egy jelenet, ha az zene nélkül is megállja a helyét. Ha valaki sok muzsikát használ, sokat vág, azzal az aktuális pillanat működésképtelenségét próbálja palástolni. Ezért lehetséges, hogy eleinte egy filmemhez sem akartam zenét. Miután azonban Jamest megismertem, rájöttem, hogy az ő score-ja nem foltozza a történetet, hanem egy egészen más dimenzióba helyezi azt. Ezért addig nem is foglalkoztunk a zenével, amíg a forgatással és a vágással el nem készültem. Az utolsó öt hétben került sor a felvételekre, akkor került a helyére minden hangjegy, és James zenéje tökéletes, egyenrangú partnerévé vált a látványnak."

James Newton Howard neve ritkán bukkan fel a Filmakadémia jelöltjei között, noha tehetségére már a Shyamalan-produkciók előtt is akadt néhány egyértelmű példa (és korántsem azokra a műveire gondolok, amelyekre addig az Akadémia a jelöléseit adta: Álljon meg a nászmenet!, Szép kis nap!). Azonban A falu zenéje, annak briliáns hegedűszólóival (Hillary Hahn előadásában) és érzelemgazdag témáival nem kerülte el a hivatásos ítészek figyelmét. A score elsősorban a szólókra helyezi a hangsúlyt, mely megoldás viszonylag ritka a filmzenék sorában, hiszen a legtöbb esetben maga a szó szoros értelmében vett aláfestés a lényeg, ilyenkor pedig nem megengedhető, hogy kiemelkedjen egy plusz szereplő. Nagyobb produkcióknál alig lehet külön szólistával példálózni; az utóbbi időkből John Williams dolgozott kétszer is konkrét előadóművésszel (a Schindler listája és az Egy gésa emlékiratai során Itzhak Perlmannel, mely utóbbi műhöz Yo-Yo Ma is csatlakozott), illetve megemlíthető James Horner Iris című mozija is, ahol Joshua Bell játssza a hegedűszólókat (Bell később Howard Ellenállók című filmjének score-jánál is közreműködött). Shyamalan rendezésének viszont egészen fantasztikus hangulatot adott Hahn szólójátéka (kiegészülve a Hollywoodban rutinos rókának számító Randy Kerber zongorafutamaival), ami egyértelműen a komponista zsenijét tükrözi.

Szinte le se kell írni, hogy mindezek ellenére Howard nem hagyta cserben a műfaj szerelmeseit. A rá jellemző elegancia minden hangjegyben megtalálható, emellett megfelelő mennyiségben adagolja a varázslatot, a feszültséget, az akciót, és természetesen a tökéletes melankolikus harmóniáit. Ha Shyamalannek ez idő tájt elismerhető tehetségéről kell beszélni, az maga a felismerés, hogy amennyiben a zeneszerzőnek szabad kezet ad (és bár kevés információt találni a mű keletkezésével kapcsolatosan, az valószínűsíthető, hogy a munkamorál cseppet sem változott), úgy ő maximálisan él a lehetőséggel. Tény és való, hogy összetettségében már felfedezhető némi bizonytalanság, legalábbis az egyes tételek hangulatingadozásai szokatlanul nagyok a szerző korábbi műveihez képest. Talán érezte a komponista, hogy jelen esetben nem annyira egyértelmű, mi az igazi célja Shyamalannek ezzel a filmmel, és bár a maga részéről kihozta a maximumot a történetből, a Lány a vízben score-ja hiába a 2006-os év egyik legjobbja, bizonyosan nem olyan erős és konkrét mű, mint az azt megelőző két muzsika kettejük kollaborációjából. Márpedig ha csak belemagyarázásnak fogható fel a hanyatlás apró szellője ebbe a zenébe, akkor sem lehet kikerülni, hogy Az eseményről már semmiképp sem lehet szuperlatívuszokban beszélni.

Személyes élményem legyen erre a válasz: míg annak előtte minden Shyamalan-zenét úgy hallgattam végig, hogy hermetikusan elzártam magam a külvilágtól, és különös odafigyelést szenteltem minden egyes harmóniának vagy hangjegynek, addig Az esemény zenéje szinte egyáltalán nem kötötte le a figyelmemet, pedig a szerző iránti rajongásom és tiszteletem miatt mindennél erősebben koncentráltam arra, hogy akár csak a legapróbb finomságot is teljes értékűen magamévá tegyem. Azonban úgy tűnik, Howard maga is lemondott arról, hogy mindenáron ihlet nélkül írja meg élete újabb főművét (és legyünk őszinték: a rendezőnek köszönhet legalább négy ilyet eddigi teljes munkásságából), és bár a maga részéről két teljesen vállalható témát hozzátett a kétes értékű produkcióhoz, ezek egyénisége semmiképp sem ér fel a korábbról ismert mesterművekkel. A túlzottan sok, leginkább célirányosan az alkalmazhatóságra irányuló kompozíció átlagos hallgatnivaló csupán (ami a Shyamalan-Howard kollaborációban viszont aligha elégséges), melyet talán az album utolsó két tétele ment meg a totális bukástól. Itt a szerző rutinból is hozza a kiemelkedőt, egyrészről csodálatos romantikus motívumsorral, ahol az elmaradhatatlan zongorajáték mellett Maya Beiser szívbemarkoló csellószólója okoz könnyfacsaró pillanatokat, illetve a zárótétel, amely gyakorlatilag összefoglalója mindannak a zenei eszköztárnak, amit az évek során tökélyre fejlesztett. Hangszerelését és érzelemgazdagságát tekintve minőségi kompozíció, de egész biztosan nem lesz akkora klasszikus, mint ahogy a korábbi kollaborációs végeredményekre már most tekinteni lehet (és halkan megjegyzendő, hogy a Legenda vagyok monumentális fináléja köröket ver a környezetismereti thriller záróakkordjaira).

A tény, hogy mindezek ellenére mégis emlékezetes és méltánytalanul erős score született James Newton Howard tollából, most már egyértelműen azt bizonyítja, hogy a komponista a nagyobb mestere kettejük kollaborációjának. A műfaj nem idegen számára, ifjúsági fantasyhez már szerzett korábban is emlékezetes muzsikát, mert ha úgy tekintjük, a két korábbi animációs film (Atlantisz – Az elveszett birodalom, A kincses bolygó) jóval több mozgásteret engedélyezett neki, mint hagyományos társai. Ennek megfelelően a léghajlítós kaland is számtalan témát kapott, melyek egyike sem olyan markáns és azonnal elkülöníthető, mint a korábbi Shyamalan-zenék esetében, mégsem lehet egyszerű rutinmunkaként jellemezni. Nyugodtan lehet tippelni arra, hogy ez volt a komponista utolsó munkája a rendezővel, ez is magyarázat lehet arra, hogy minden eddiginél grandiózusabb megszólalású mű született, ahol tényleg semmi sem szabott határt neki, és egy korszak lezárását ünnepelte meg ezzel a muzsikával. Sajnos, ahogy korábban írtam, egy zeneszerzőt leginkább a filmmel együtt ítél meg a közönség, e tekintetben viszont Az utolsó léghajlító soha nem kerül majd olyan fókuszba, ami méltó helyére emelné James Newton Howardot. Ráadásul hiába M. Night Shyamalannek köszönhető, hogy ilyen léptékű score-ok kerültek ki a komponista kezei közül, a rendező neve pillanatnyilag egyenértékű a nullával, a filmzenékért rajongó közösségnek pedig szinte kötelessége, hogy a két embert (dacára sikeres kollaborációjuknak) minden laikus számára tökéletesen elválassza egymástól, és azt tegye hangsúlyossá, hogy ne a filmek minősége határozza meg, mennyire maradnak meg az utókornak a hozzájuk kapcsolható zenék.
Tihanyi Attila
2011.10.30.
2011.10.30.