Filmzene.net - Howard Shore (biográfia, filmográfia)
 HOWARD SHORE
született: 1946. október 18., Torontó, Kanada
iskolája: Berklee College of Music
Howard Shore 1946. október 18-án született a kanadai Torontóban. Már fiatalon a zene felé fordult, így tanulmányait a bostoni Berklee zeneiskolában végezte. Későbbi munkásságától kissé elütő módon először a Lighthouse nevű népszerű könnyűzenei csapatban szaxofonozott, majd kisebb jelenetek aláfestő zenéit komponálta különböző kanadai színházak előadásaihoz.
Néhány évi muzsikálás után első filmes munkája egy rövid zenei betét megírása volt a "Saturday Night Live" című tv-műsorhoz, melynek sikere után zenei rendezője lett a produkciónak 1975-ben.
Első igazi filmes megbízatása gyermekkori jó barátjához, David Cronenberghez fűződik, aki azóta már kultikussá vált filmjéhez az 1978-as "Rabid"-hoz kérte fel Shore-t zeneszerzőnek. Ezt több közös munka is követte olyanok, mint a "Porontyok" ("The Brood"), az "Agyfürkészők" ("Scanners") vagy a "Videodrome".
Korai filmzenéiben sikerült rátalálnia meghatározó stílusjegyeire, amik remek hátteret adtak a horrorfilmek és thrillerek sötét, valóságtól elrugaszkodott világának.
A kezdeti alacsony költségvetésű filmek viszonylagos sikere megalapozta Shore és Cronenberg további együttműködését olyan filmekben, mint "A légy" ("The Fly"), a "Két testben egy lélek" ("Dead Ringers") és a "Meztelen ebéd" ("Naked Lunch"). Ezek az alkotások is mutatják a szerző különös vonzódását a különleges témákhoz és meglepő helyzetekhez, ami visszaköszön szokatlan, kihívásokat kereső munkastílusában is.
Pályafutásának korai szakasza Cronenberggel roppant fontossággal bírt zenei fejlődésében. Az alacsony költségvetésű horrorfilmek jó terepet szolgáltattak a valóság és az álomvilág egybemosására, ami rengeteg művészi szabadságot nyújtott a filmek alkotóinak, de nem neki. Így Shore ezt az időszakot kísérletezéssel töltötte, kipróbált számtalan irányzatot, stílust, technikát és lassan kifejlesztett egy olyan egyéni hangvételt, ami sok filmjében hallható. A hagyományos nagyzenekari hangzást egyesítette divatos stílusokkal, világzenei elemekkel, elektromos hangszerekkel és számítógépes effektusokkal. Interjúiban Shore ezekre alapozva gyakran vall ösztönös közeledéséről a zenéhez, ami Cronenberggel folytatott munkája közben alakult ki.
Azonban Shore nem csak Cronenberg háziszerzője, más rendezőkkel is sikeresen alkotott maradandó zeneműveket. Ilyen "A bárányok hallgatnak" ("The Silence of the Lambs"), a "He7edik" (Se7en), vagy a horrorműfajból kissé kilógó "Ed Wood", amit a Danny Elfmannal összevesző Tim Burton bízott rá. Sokoldalú szerzőként ezt a vonalat követve a könnyedebb műfajban is kipróbálta magát, amiből a "Mrs. Doubtfire" című alkotás született meg. Nyilvánvaló csodálattal fordult az ilyen kihívások felé, ahol megmutathatta szerteágazó tehetségét és kiléphetett a horrorszerző-skatulyából. Ezt a vonalat más filmek zenéje is követte, ilyen volt a "Segítség, felnőttem! ("Big") vagy a nemrég bemutatott "Vonzások és állatságok" ("The Truth about Cats & Dogs"). Különösen emlékezetes, fájdalmas és méltóságteljes zenét komponált a "Philadelphia" című drámához.
A vitathatatlanul felfelé ívelő karrier ellenére sokak megdöbbenéssel fogadták Shore kiválasztását "A Gyűrűk Ura" ("Lord of the Rings")- filmek zenei világának megalkotására. Ez a meglepetés tovább folytatódott akkor, amikor visszanyúlva a cronenbergi gyökerekhez a megdöbbentő látványvilágnak és a hátborzongató képi varázsnak méltó hátteret kölcsönzött, ami nagyon is illett Tolkien nagyívű eposzához.
A rég várt megfilmesítés első részeként bemutatott "A Gyűrű Szövetsége" ("The Fellowship of the Ring") - folytatva Shore parádés jártasságát a különleges zenei formákban - kelta dallamvilágot idéz. Számos erőteljes, misztikus elem és főként a jól alkalmazott kórushangzás segítette Shore-t hozzá ahhoz, hogy első Oscar-szobrocskáját hazavihesse. A rákövetkező két rész, "A Két Torony" ("The Two Towers") és "A király visszatér" ("The Return of the King") szintén figyelemreméltó alkotások, melyek maradéktalanul teljesítik az első rész felállította mércét. Mindehhez még az is hozzátesz, hogy a filmek egyenként három óra hosszúságúak, melyekhez a szerző külön-külön is kimagasló zenét komponált anélkül, hogy a túlzott önismétlés hibájába esett volna. Ennek jutalmaként a trilógia lezárásáért is begyűjthette második Oscar-díját is.
Szabó Csaba
The Lord of the Rings Symphony - Beszámoló
Creating the Lord of the Rings Symphony
Soul of the Ultimate Nation
The Lord of the Rings Symphony
Martin Scorsese filmjeinek zenéje
David Fincher filmjeinek zenéje
Rendező-zeneszerző párosok: David Cronenberg és Howard Shore
A Twilight-saga zenéi
Hannibal zenéi
A hobbit-trilógia zenéi
Filmográfia:
2016: Denial
2015: Spotlight
2014: The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Rosewater
Maps to the Stars
2013: The Hobbit: The Desolation of Smaug
Jimmy P.
The Dance Showdown
2012: The Hobbit: An Unexpected Journey
Cosmopolis
2011: Hugo
A Dangerous Method
2010: The Twilight Saga: Eclipse
Edge of Darkness
2008: Doubt
The Betrayal - Nerakhoon
2007: Eastern Promises
The Last Mimzy
2006: The Departed
2005: The Fall
A History of Violence
2004: The Aviator
2003: The Lord of the Rings: The Return of the King
2002: The Lord of the Rings: The Two Towers
Spider
Panic Room
2001: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The Score
2000: Camera
The Cell
Esther Kahn
The Yards
High Fidelity
1999: Dogma
Analyze This
eXistenZ
Gloria
1997: The Game
Cop Land
1996: That Thing You Do!
Looking for Richard
Striptease
Crash
The Truth About Cats & Dogs
Before and After
1995: White Man's Burden
Moonlight and Valentino
Seven
1994: Nobody's Fool
Ed Wood
The Client
1993: Philadelphia
Mrs. Doubtfire
Late Night with Conan O'Brien (tv-sorozat, főtéma)
M. Butterfly
Guilty as Sin
Sliver
1992: Single White Female
Prelude to a Kiss
1991: Naked Lunch
A Kiss Before Dying
The Silence of the Lambs
1990: Made in Milan
The Lemon Sisters
1989: The Local Stigmatic
Signs of Life
She-Devil
An Innocent Man
1988: Dead Ringers
Big
Moving
1987: Nadine
Heaven
1986: Fire with Fire
The Fly
1985: After Hours
1984: Nothing Lasts Forever
1983: Videodrome
1981: Scanners
1979: The Brood
1978: I Miss You, Hugs and Kisses
1977: Rabid
1975: Saturday Night Live (tv-sorozat)
|
|
|