Filmzene.net - Henry Mancini (biográfia, filmográfia)

HENRY MANCINI
eredeti neve: Enrico Nicola Mancini
született: 1924. április 16., Cleveland, Cleveland, Egyesült Államok
elhunyt: 1994. június 14., Beverly Hills, Egyesült Államok
iskolája: Julliard School of Music
Ha szóba kerül "A Rózsaszín Párduc - Pink Panther", az "Álom luxuskivitelben - Breakfast at Tiffany's", a "Viktor, Viktória - Victor/Victoria" vagy a "Peter Gunn" című sorozat, akkor nemcsak az adott alkotások történetére, illetve a színészi alakításokra gondolunk vissza előszeretettel, hanem aláfestésükre is, mellyekkel kapcsolatban még a filmzenék világában kevésbé jártasak is tudják, hogy Henry Mancini nevéhez fűződnek. S bár a komponistát legtöbben ezek révén ismerik, életművének csupán elenyésző hányadát képezik, hiszen több mint kétszáz aláfestést jegyez, mindemellett pedig számos komolyzenei darabot is készített a többek között négy Oscar-, illetve húsz Grammy-díjjal jutalmazott művész.
A Cleveland olaszok lakta negyedében, 1924. április 16-án született szerző Enrico Nicola Mancini néven látta meg a napvilágot. Apja vasgyári munkás volt, ugyanakkor lelkes fuvolaművész is, így gyermeke hamar kapcsolatba került a zenével, s első leckéit is tőle vette. Eleinte pikolón (ismertebb nevén: kisfuvola) játszott, tizenkét éves korától kezdve azonban zongoraleckéket is vett, s együtt zenélt apjával az akkori lakhelyükön, a pennsylvaniai Aliquippában megalakult, emigránsok alkotta Sons of Italy nevű bandában. Idővel a játék mellett a hangszerelés is felkeltette érdeklődését, így miután végzett középiskolai tanulmányaival, egyértelmű volt számára, hogy a zenei pályának szenteli életét, aminek első nagyobb lépéseként jelentkezett a méltán híres Julliard School of Musicba, ám tanulmányait záros határidőn belül kénytelen volt felfüggeszteni, ugyanis a második világháború okán őt is behívták.
A háború befejeztével zongoristaként, illetve hangszerelőként csatlakozott a The Glenn Miller-Tex Beneke Orchestrához, s az itt eltöltött időszak alatt megismerkedett későbbi feleségével, Virginia O'Connorral, akitől három gyermeke született. 1952-ben egy újabb kihívással találta szemben magát akkor, amikor bekerült az ekkor még Universal-International Studios néven futó mamutcég zenei részlegébe, ahol egyik pillanatról a másikra felkérések tömkelegével árasztották el, három évvel később pedig első Oscar-jelölését is megkapta a "Glenn Miller élete - The Glenn Miller Story" című mozival kapcsolatos adaptációs munkájáért, melyre munkatársával, Joseph Gershensonnal közösen terjesztették fel. Sikerei mellett az ötvenes évek végére úgy érezte, ideje kilépnie a stúdió kötelékéből, hogy önálló komponistaként folytathassa tovább karrierjét, melynek újabb fordulópontját a "Peter Gunn" című tévésorozat jelentette: ekkor találkozott először Blake Edwardsszal, s aztán több évtizedes munka- és baráti kapcsolatot alakított ki az író-rendezővel. Mintegy harminc alkotást jegyeznek, melyek között a már említett "A Rózsaszín Párduc"-moziszérián, valamint az "Álom luxuskivitelben"-en kívül olyan alkotásokat találni, mint például az "Estély habfürdővel - The Party", a "Verseny a javából - The Great Race" vagy a "Párbaj a városban - City Heat". Edwardson kívül Mancini olyan ismert direktorokkal dolgozhatott együtt pályafutása során, mint Stanley Donen ("Amerikai fogócska - Charade", melynek egyik érdekessége, hogy ez volt az első olyan film, aminél az akciótételeket vibrafonnal színesítették), Howard Hawks ("Állatfogó kommandó - Hatari!", melynek "Baby Elephant Walk" című tétele a Rózsaszín Párduc-témához hasonló slágerré vált), Arthur Hiller ("Száguldás gyilkosságokkal - Silver Streak") vagy Paul Newman ("Üvegfigurák - The Glass Menagerie"). A "Téboly - Franzy" kapcsán pedig még Alfred Hitchcockkal is majdnem alkalma nyílott az együttműködésre, ám a főcímzenével kapcsolatos demó prezentálását követően a rendező kirúgta a projektből, mondván ha Bernard Herrmannéhez hasonló stílust keresne, akkor őt fogadta volna fel, nem mást.
Mancini sokszínűségéről nemcsak a csodálatos szimfonikus kompozíciók hada árulkodik, hanem az is, hogy Alex Northhoz, Elmer Bernsteinhez, Lalo Schifrinhez, Leith Stevenshez és Johnny Mandelhez hasonlóan élen járt abban, hogy a hollywoodi produkciók aláfestései ne csak tisztán nagyzenekarra íródjanak, hanem jazzes, illetve popos elemekkel színesedjenek. Ezen újszerű gondolkodás éppúgy hozzájárult e műfaj popularitásához, mint a filmek számára íródott dalok elterjedése. Mancini is számtalan alkotás kapcsán gondoskodott az instrumentális kíséret mellett különféle számokról is, melyek közül a legismertebbnek az "Álom luxuskivitel"-ből származó "Moon River" számít, melyért éppúgy hazavihette az Oscar-díjat, mint a "Míg tart a bor és friss a rózsá"-hoz íródott "Days of Wine and Roses"-ért. Mindezeken túl azonban a nem éppen hallgatóbarát megoldásokkal, vagyis a különleges elektronikus elemekkel, illetőleg disszonáns zenekari megmozdulásokkal kapcsolatos útkeresések sem álltak távol tőle, melyekbe már az 1953-as "Földönkívüli jövevények - It Come from Outer Space" kapcsán belekezdhetett, és olyan további produkcióknál csiszolhatta tovább, mint "A fekete lagúna szörnye - Creature from the Black Lagoon", az "Óriáspók - Tarantula" és számos ezekhez hasonló sci-fi-horrorok. Kísérletezős kedvének bizonyítéka még a "Várj, míg sötét lesz - Wait Until Dark" című krimi-thriller is, melynél egy tradicionális japán szájharmonikaszerűség, a sho gondoskodik a zenekar keltette feszültség fokozásáról, illetőleg "A szigetek ura - The Hawaiians", amely kapcsán japán, illetve kínai hangszereket is hadrendbe állított művének előadásához.
Mancini a filmvilág mellett egyéb műfajokban is sikeresen bizonyította tehetségét, illetve rátermettségét. A hatvanas és nyolcvanas évek között olyan előadókkal dolgozott együtt, mint Frank Sinatra, Andy Williams, Luciano Pavarotti, Johnny Mathis, Steve Lawrence vagy a The Lennon Sisters, továbbá mintegy hatszáz szimfonikus előadást tartott például a London Symphony Orchestra, a Royal Philharmonic Orchestra, a Boston Pops, valamint a Los Angeles Philharmonic közreműködésével. Közel száz, nem filmzenei albumhoz fűződik a neve, melyek stílusukban a poptól a könnyed klasszikus zenén keresztül a jazzig, minden olyan műfajt lefednek, melyekben Mancini otthonosan mozgott. Azon felül pedig, hogy rendkívüli módon kötődött hivatásához, igyekezett figyelmet fordítani a feltörekvő, ám még az iskolapadot koptató nebulókra is, aminek eredményeként számtalan későbbi pályatársa került ki kezei közül a University of California, Los Angelesen (UCLA), a University of Southern Californián (USC), illetve a Julliard School of Musicon tartott kurzusai révén. Tiszteletbeli doktorrá nevezték ki a Doquesne University of Pennsylvanián, a California Institute of the Arts in Valencián, a pennsylvaniai Jefferson College-on, s a marylandi Mount Saint Mary's College-on is.
Halálát követően posztumusz Grammy-életműdíjjal jutalmazták gazdag munkássága okán, 2004-ben pedig, "A Rózsaszín Párduc" muzsikájának negyvenedik évfordulója alkalmából az amerikai postahivatal, a United States Postal Service bélyeget bocsátott ki tiszteletére. Arról, hogy Henry Mancini munkássága és hagyatéka ne merüljön homályba, nemcsak megjelent lemezei, valamint könyvei (a "Sounds and Scores - A Practical Guide to Professional Orchestration", illetve önéletrajza, a "Did They Mention the Music?") gondoskodnak, hanem gyermekei és unokái is, akik igyekeznek mindent megtenni azért, hogy a filmzenevilág egyik legkiválóbb alakja örökké köztudatban maradjon.
Kulics László
Alfred Hitchcock filmjeinek zenéje IV. rész
Romantikus filmzenék
Zenék egy témára: Sherlock Holmes
Filmográfia:
1993: Son of the Pink Panther
1992: Tom and Jerry: The Movie
1991: Married to It
Switch
Never Forget
1990: Fear
Ghost Dad
1989: Welcome Home
Peter Gunn
Skin Deep
Physical Evidence
Mother, Mother
1988: Without a Clue
Sunset
1987: The Glass Menagerie
Blind Date
Minnelli on Minnelli: Liza Remembers Vincente
Murder by the Book
1986: That's Life!
A Fine Mess
The Great Mouse Detective
1985: Santa Claus
Lifeforce
That's Dancing!
The Ferret
1984: Harry & Son
1983: The Man Who Loved Women
Newhart (tévésorozat)
Curse of the Pink Panther
Better Late Than Never
The Thorn Birds (tévésorozat)
Second Thoughts
1982: Trail of the Pink Panther
Ripley's Believe It or Not! (tévésorozat)
Victor Victoria
1981: Mommie Dearest
Condorman
S.O.B.
Back Roads
1980: A Change of Seasons
The Shadow Box
Little Miss Marker
1979: 10
Nightwing
The Best Place to Be
The Prisoner of Zenda
Co-ed Fever (tévésorozat)
1978: What's Happening!! (tévésorozat)
Who Is Killing the Great Chefs of Europe?
Funny Business
Revenge of the Pink Panther
Angela
A Family Upside Down
House Calls
1977: The American Film Institute's 10th Anniversary Special
Sanford Arms (tévésorozat)
1976: The Pink Panther Strikes Again
Arthur Hailey's the Moneychangers (tévésorozat)
Silver Streak
Alex & the Gypsy
Kingston: Confidential (tévésorozat)
W.C. Fields and Me
1975: The Invisible Man (tévésorozat)
Once Is Not Enough
The Return of the Pink Panther
The Blue Knight (tévésorozat)
The Great Waldo Pepper
1974: 99 and 44/100% Dead
The Girl from Petrovka
The White Dawn
That's Entertainment!
1973: Oklahoma Crude
Visions of Eight
Ann-Margret: When You're Smiling
The Thief Who Came to Dinner
1971: Cade's County (tévésorozat)
The Night Visitor
Circus (tévésorozat)
1970: Darling Lili
The Hawaiians
Sunflower
The Molly Maguires
Tajamar
1969: Gaily, Gaily
The Pink Panther (tévésorozat, főtéma)
Me, Natalie
1968: The Party
1967: The Andy Williams Show
Wait Until Dark
Gunn
Two for the Road
1966: What Did You Do in the War, Daddy?
Arabesque
1965: Moment to Moment
The Great Race
1964: A Carol for Another Christmas
Dear Heart
A Shot in the Dark
Man's Favorite Sport?
1963: The Pink Panther
Charade
Soldier in the Rain
Boston Terrier
1962: Days of Wine and Roses
Hatari!
Mr. Hobbs Takes a Vacation
The Andy Williams Special
Experiment in Terror
1961: Bachelor in Paradise
Breakfast at Tiffany's
Peter Gunn (tévésorozat)
The Great Impostor
1960: High Time (tévésorozat)
1959: Operation Petticoat
Imitation of Life
1958: Voice in the Mirror
The Thing That Couldn't Die
Touch of Evil
Summer Love
Damn Citizen
Flood Tide
The Big Beat
1957: The Monolith Monsters
Joe Dakota
The Land Unknown
Joe Butterfly
The Kettles on Old MacDonald's Farm
Man Afraid
Kelly and Me
The Tattered Dress
Mister Cory
1956: Rock, Pretty Baby
The Great Man
Everything But the Truth
Congo Crossing
Francis in the Haunted House
The Toy Tiger
Cool and Groovy
A Day of Fury
The Kettles in the Ozarks
The Creature Walks Among Us
World in My Corner
1955: The Square Jungle
The Spoilers
The Second Greatest Sex
To Hell and Back
The Private War of Major Benson
One Desire
Ain't Misbehavin'
Abbott and Costello Meet the Mummy
This Island Earth
Ma and Pa Kettle at Waikiki
The Man from Bitter Ridge
Smoke Signal
So This Is Paris
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops
1954: Destry
The Yellow Mountain
Ricochet Romance
Francis Joins the WACS
The Far Country
Drums Across the River
Black Horse Canyon
The Glenn Miller Story
Tanganyika
Fireman Save My Child
Rails Into Laramie
Saskatchewan
Ma and Pa Kettle at Home
Creature from the Black Lagoon
Border River
1953: Tumbleweed
Walking My Baby Back Home
The Veils of Bagdad
East of Sumatra
The Golden Blade
All I Desire
The Great Sioux Uprising
Take Me to Town
The Lone Hand
It Came from Outer Space
Column South
Law and Order
Abbott and Costello Go to Mars
Seminole
City Beneath the Sea
Girls in the Night
1952: The Raiders
Back at the Front
Horizons West
Lost in Alaska
Sally and Saint Anne