SUPERMAN (1978)

zene: John Williams
vezényel: John Williams
kiadás éve: 2000
kiadó: Rhino/Warner
játékidő: 75:09 + 73:30
Amerika a képregényhősök országa, a képregények a nemzet mondavilágai, és alakjaiknak mozibajövetelét úgy várják a tengerentúlon, mint a Messiást. Sokévnyi várakozás után aztán 1978-ban Richard Donner rendező moziba hozta az első számú szuperhőst, Supermant. A Kripton bolygóról származó Kal-Elt a Földre menekítik szülei, ahol felcseperedve Clark Kent néven újságíróként talál magának munkát, álruhás énje pedig Supermanként védelmezi a bolygót.
A film körüli folyamatos hercehurcák és számos rendezőváltás után a legvégül a direktori székbe kerülő Donner egy korábbi kollégájával, Jerry Goldsmith-szel akart együtt dolgozni, hiszen '76-os közös munkájuk gyümölcse az "Omen"-ért kapott zenei Oscar-díj volt. Azonban elhúzódtak a dolgok, és több halasztás után Goldsmith már nem ért rá, így nem mutathatta meg, mit tudna alkotni a szuperhősfilmek újonnan születő műfajában. Éppen ezért John Williamsre esett a választás, aki akkor már maga mögött tudta hatalmas sikerű "Star Wars" zenéjét, és éppen az utolsó simításokat végezte a "Harmadik típusú találkozások"-hoz írt kompozícióján.
Az ereje teljében lévő Mester szerzeményével végül sikerre segítette ezt a produkciót is. A Supermant alakító Christopher Reeve elragadtatással nyilatkozott a filmhez írt zenéről, mert úgy érezte, hogy annak meghallgatása - a szerep megformálása okozta fásultság ellenére - tovább inspirálta őt munkájában.
A Rhino/Warner kiadó 2000-ben egy dupla CD-s kiadványt jelentetett meg, s rajta a teljes filmzene mellett számos kiadatlan ritkaság, alternatív felvételek, illetve koncertekre átírt, és "diszkósított" bónuszanyagok is találhatóak.
A "Star Wars", vagy az "Indiana Jones"-zenéknél sokkal kevésbé tematikus score a "Superman"-é. Leginkább a főtéma miatt emlékszünk rá a film után, mivel a mű további tételei már kevésbé markánsak. Williams mintha a Golden Age zeneszerzőket (például Max Steinert vagy Erich Wolfgang Korngoldot) idézné, és szó szerinti "aláfestőzenéje" a filmtől különválasztva már nem is annyira hatásos.
Zsenije azért felsejlik jópár helyen, például amikor magasztos, Richard Strauss "Imigyen szóla Zarathusztrá"-jához hasonlatos, nagyszerű muzsikája a Kripton bolygót segít bemutatni ("The Planet Krypton"). Nagyon erős Superman és Lois Lane szerelmi témája ("The Love Theme") is, illetve az előbbit szabadosan felhasználó "Flying Sequence", amelyek mind-mind a film kulcsjeleneteihez íródott miniatűr mesterművek. A probléma akkor kezdődik, amikor Williamstől nem azt kapjuk, amit megszoktunk - a témákat ritkábban használja fel és variálja, ezért könnyebben is esnek ki a fejünkből. Ha a film alatt nem is, az albumot hallgatva azt érezhetjük, mintha Williamsnek kényelmesebb lett volna minden apró jelenethez erősen filmfüggő tölteléket írnia, mint saját témáit átdolgozni.
Sajnos vannak olyan tételek is, amelyek a teljes életmű tekintetében kifejezetten gyengének mondhatók. Ilyen téma a "March of the Villains", ami sajnos jobban hasonlít egy ewok-indulóhoz, mint egy világhódító főgonosz meneteléséhez. A film főgonoszát, Lex Luthort nem sok minden segíti abban, hogy komolyan vegyük, Gene Hackman viccesre vett alakítását Williams zenéje pedig csak még jobban erősíti.
A CD-k végére maradtak a különféle bónusz anyagok, melyek sokat elárulnak a szerző technikáiról, és '70-es évek komponálási elvárásairól. Az első lemezt különféle alternatív felvételek zárják: ezekből látszik, hogy a Mester mennyire komolyan vette a munkáját, mert sikerült a számos főtéma-változat közül tényleg a legjobbat kiválasztania.
A második CD végére a rövid és zavarbaejtő kordokumentumok jutottak. Williamset szerződésben kötelezték, hogy a szerelmi témából írjon egy dalt is, amiből kislemezsláger lehet. Anthony Newley szövegíró segítségével így született meg a "Can You Read My Mind", amit a Lois Lane-t alakító Margot Kidder énektudás hiányában volt kénytelen előadni. Ezek mellett található itt egy elfogadhatóbb instrumentális verzió, és a '70-es években kötelezőnek számító diszkósított változat is. Az említett felvételek tényleg csak a teljesség igénye miatt kerülhettek az albumra, a filmzenegyűjtők pedig valószínűleg kíváncsiságból hallgatnak bele a lemez végébe, és hogy mennyi ideig bírják, az már a humorérzéküktől függ.
Az említettek miatt kizárólag elkötelezett Williams-rajongóknak tanácsos megvenni ezt a minőségi körítésű albumot - benne a művész kiadványainál már megszokott elemző füzettel, melyet a komponista szakértője, Michael Mattesino írt. Másoknak inkább egy válogatás keretén belül ajánljuk a "Superman"-főtémát, mely méltán került a halhatatlan zenék közé, és a fenti pontozáshoz is nagymértékben hozzájárult.
Berkes Zsolt
Hubai Gergely
2006.06.10.
Tracklista:
CD1:
1. Prelude and Main Title March (5:29)
2. The Planet Krypton (6:40)
3. Destruction of Krypton (7:52)
4. Star Ship Escapes (2:21)
5. The Trip To Earth (2:28)
6. Growing Up (2:34)
7. Death of Jonathan Kent (3:24)
8. Leaving Home (4:51)
9. The Fortress of Solitude (9:17)
10. Welcome to Metropolis (2:11)
11. Lex Luthor's Lair (4:47)
12. The Big Rescue (5:55)
13. Super Crime Fighter (3:20)
14. Super Rescues (2:13)
15. Luthor's Luau (Source) (2:47)
16. The Planet Krypton (Alternate) (4:24)
17. Main Title March (Alternate) (4:36)
CD2:
1. Superman March (Alternate) (3:48)
2. The March of the Villans (3:36)
3. The Terrace (1:34)
4. The Flying Sequence (8:13)
5. Lois and Clark (0:50)
6. Crime of the Century (3:23)
7. Sonic Greeting (2:21)
8. Misguided Missiles and Kryptonite (3:26)
9. Chasing Rockets (4:55)
10. Superfeats (4:52)
11. Super Dam and Finding Lois (5:11)
12. Turning Back the World (2:06)
13. Finale and End Title March (5:42)
14. Love Theme from Superman (5:05)
15. Can You Read My Mind (Alternate) - Margot Kidder (2:58)
16. The Flying Sequence /
Can You Read My Mind - Margot Kidder (8:10)
17. Can You Read My Mind (Alternate Instrumental) (2:56)
18. Theme from Superman (Concert Version) (4:24)
|
|