RACING STRIPES (2005)
Pata-csata

zene: Mark Isham
vezényel: Ken Kugler
kiadás éve: 2005
kiadó: Varése Sarabande
játékidő: 64:44
Valahányszor hallgattam a "Pata-csata" score-ját, mindig felvetődött bennem a gondolat, mennyire jó lenne már végre megtudni, milyen filmhez készült ez a remek muzsika - ám lelkesedésem röviddel a korong lejárta után valahogy mindig alábbhagyott. Nemrégen azonban kezembe akadt a DVD, így leültem megnézni: ha másért nem, hát Isham szerzeménye miatt biztosan érdemes lesz - gondoltam magamban. Hamarosan arra lettem figyelmes, hogy még bombával sem tudnának elszakítani a képernyőtől, annyira lekötött a film. Nem, nem a vándorcirkusz által kiskorában hátrahagyott, magát versenylónak képzelő zebra, Csíkos története fogott meg ennyire, hanem az a tömérdek szójáték, melyekkel a Kentuckyban lévő Walsh farm istállójának lakói cikizték egymást. Franci, a kecskehölgy, Kócos, a bölcs póniló, Kökörcsin, a kakas, Mocsok és Szutyok, a két házilégy, Villám, az álomszuszék házőrző, és Gúnár, a pelikán (akit Kócos így jellemez: "Gúnár, aki amúgy pelikán, egy kakaskodó papagáj, de persze a szíve mélyén galamblelkű - összesen öt madár egyben.") amellett, hogy kíméletlenül osztják egymást, tulajdonképpen minden, a filmben látható helyzetkomikumra rácsapnak, nem kis fejtörést okozva ezzel a szóviccek elsütésének lehetőségeit figyelő nézőnek. Ám abban, hogy a "Pata-csata" valóban egy lópofa filmmé vált, nemcsak a forgatókönyvíróknak (David Schmidt, Steven P. Wegner), hanem a magyar szinkron készítőinek is kiemelkedő szerepe volt, akik előtt ezúton szeretném megemelni a kalapom, ugyanis másfél óra erejéig sikerült felidézniük azt, milyen kiváló szinkronokat is tudtak egykoron készíteni a magyarok.
Mielőtt belemerülnék Mark Isham score-jának ismertetésébe, be kell vallanom, hogy a komponistától ez az egyetlen olyan zene, amit rendszeresen hallgatok, s nevének említésekor még úgy is rögtön a jazzre asszociálok, hogy tudom, ő ennél jóval szélesebb palettán mozog, s bizonyított már. Ehhez hozzájön még, hogy munkásságával is csak felületesen vagyok tisztában (s lassan az olvasóban felmerülhet a kérdés is: "akkor minek kezdett bele egyáltalán ebbe a cikkbe?"). Így hát jelen írásom elkészítése előtt elengedhetetlen volt némi előtanulmány, illetve az Ishamet illetően igencsak jártas szerkesztőtársammal történő egyeztetés, hogy tudjam, mégis milyen más, ehhez hasonló műveket kellene megismernem a komponistától ahhoz, hogy legyen némi rálátásom a "Racing Stripes"-ra, illetve annak gyökereire. Hiszen egy meghallgatható zenerészleteket nem tartalmazó ismertetőnél elengedhetetlen, hogy az adott kompozíciót összevessük a szerző valamely másik művével, amiből az olvasó annak ellenére is le tud vonni némi következtetést, hogy a szóban forgó score-t még nem hallotta.
A fentiek után a következő megállapításra jutottam: ha a művet Csíkos történetének drámai oldaláról szeretnénk megközelíteni, akkor elsősorban az olyan lírikus aláfestésekkel rokonítható, mint a "Folyó szeli ketté" vagy "Az élet háza" kísérői. Ha azonban mindezt a kaland oldaláról nézzük, akkor elsősorban a "Repülj velem!" és a "Kutyahideg" tételei azok, melyek ehhez hasonló tematikussággal, illetve hangzással bírnak. Az imént felsoroltak közül azonban csupán az első két produkció score-ja került kiadásra, a többi érthetetlen módon nem jelent meg (bár a "Kutyahideg"-é letölthető az iTunesról, ami persze itthonról elérhetetlen, s így tulajdonképpen számunkra olyan, mintha nem is létezne), ezért a szerző ezen oldala némileg rejtve maradt. Amennyiben Isham munkásságától függetlenítve szemléljük tárgylemezünket, akkor tökéletesen beleillik abba a "lovas műveket" tartalmazó halmazba, amelyben többek között James Newton Howard "Hidalgo"-ja, John Debney "Dreamer"-je, William Ross "Young Black Stallion"-ja vagy Aaron Zigman "Flická"-ja is megtalálható.
Az instrumentális szerzeményt két betétdal fogja közre: a "Taking the Inside Rail" Stingtől, valamint az "It Ain't Over Yet" Bryan Adamstől - míg ez utóbbi egy teljesen önálló lábakon álló nóta, addig Sting éneke alatt a film egyik főtémája hallható. A dinamikusan induló "It Was a Dark and Stormy Night" rendkívül határozott kezdést ad a score-nak, mindamellett magában foglalja a későbbi hallható verseny-témát, illetve az afrikai zenéket idéző dallamsort (amire például az "Out of Africa" is épül), amely itt még elsősorban Csíkos származását hivatott szimbolizálni, később azonban már inkább elszántságára utal. Isham művét nemcsak kántáló kórussal egészítette ki, hanem számos más, a farmi élet hangulatát visszaadó hangszerrel is: ide tartozik például az akusztikus gitár, a harmonika, a doromb, a bendzsó, illetve a kacsahívogatóhoz hasonló hangot adó kazoo. Ezek játéka hallható többek között az "At Home on Walsh Farm", a "Run Like the Wind", továbbá Gúnár színrelépéseit (melyek a filmből kiragadva, paródiaként önállóan is megállnák a helyüket) alátámasztó "A Pelican Named Goose" - "Goose Makes a Hit on the Iron Horse" trackekben is. A szerző mindezeket olyan kellemes, néhol melankolikus, néhol pedig érzelgős tételekkel egészíti ki (illetve köti össze a verseny hevét szimbolizálókkal), mint amilyen a "Run Like a Wind", "A Brave Decision", az "If You Build It, They Will Come" vagy a "Glory Days".
A kiadvány első hallgatásakor leginkább a dinamikusabb részekre kaptam fel a fejem, és főként ezek ösztönöztek a többszöri meghallgatásra, illetve a lassabb tételek mélyebb megismerésére. Az "Upstaged by a Zebra", a "Spring Training", a "The Big Race" és az album egészét mintegy megkoronázó "In the Winner's Circle" rendkívüli erejű szimfonikus művek, melyekben a zenekar minden szekciója kitesz magáért, hogy lenyűgöző perceket biztosítsanak a hallgató számára. A hatás pedig garantáltan nem marad el.
Ahogy Csíkos egyszerű zebrából a versenypálya hősévé nőtte ki magát, úgy nőtt meg a szememben Mark Isham, aki tökéletesen lenyűgözött ezzel a muzsikával - persze minden bizonnyal vannak ennél jóval szebb és kellemesebb szerzeményei is, mint amilyen például a "Fly Away Home" -, amely gyűjteményem azon darabjainak egyikévé vált, amelyeket bármennyiszer is hallgatom, nem tudom megunni. Azt pedig csak remélni tudom, hogy ezzel más is így van, illetve lesz...
Kulics László
2007.12.05.
Tracklista:
1. Taking the Inside Rail - Sting (4:16)
2. It Was a Dark and Stormy Night (4:05)
3. At Home on Walsh Farm (5:01)
4. I'm a Racehorse! (2:51)
5. The Blue Moon Races (3:39)
6. A Pelican Named Goose (1:19)
7. Tucker Lays It Out! (2:25)
8. Goose Makes a Hit on the Iron Horse (2:10)
9. Run Like the Wind (2:04)
10. Twilight Run (2:27)
11. Upstaged by a Zebra (2:46)
12. A Brave Decision (1:48)
13. Glory Days (3:18)
14. If You Build It, They Will Come (2:21)
15. Out of Africa (1:06)
16. Spring Training (2:31)
17. Ambushed! (4:48)
18. Filly in Distress (1:05)
19. Race Day (1:03)
20. They're All In! (1:12)
21. The Big Race (7:19)
22. In the Winner's Circle (1:54)
23. It Ain't Over Yet - Bryan Adams (3:18)
|
|