Filmzene.net - The Prestige (David Julyan)
THE PRESTIGE (2006) A tökéletes trükk

zene: David Julyan
vezényel: Blake Neely
kiadás éve: 2006
kiadó: Hollywood Records
játékidő: 48:21
Az 1800-as évek végének Londonjában egy nem egészen tisztázott halálesetet követően a két bűvész, a tehetősebb Robert Angier (Hugh Jackman), és a hiányzó anyagiakat leleményességgel pótoló Alfred Borden (Christian Bale) egymás ellen fordul. Az első revánsot követően egyre keményebb próbatételek alá vetik a konkurenciát, ahol csak tudnak, ártanak a másiknak. Az elszenvedett sérelmektől vezérelve és a szakmai féltékenység miatt hamarosan eljutnak egészen addig a pontig, ahonnan már bajos lenne visszafordulni.
Christopher Nolan mozijáról többet nem is javasolt elárulni, hiszen bármilyen remekül felépített illúziót is képes hatástalanítani a tartalom ismertetésébe beleszőtt szükségtelen információ. Az elsősorban nem pisztolyokkal, hanem a mágia fegyverével megvívott csata ellentétes oldalán a Jackman-Bale páros található, akik hiba nélkül hozzák a gátlástalan bűvészeket, nehéz is bármelyikük mellé állni. A Christopher Priest regényéből készült, forgatókönyvként a Nolan-testvérek által jegyzett, több idősíkon pergő (és azokat ötletesen egymásba csúsztató) sztorinak nem csak a feszültség folyamatos fenntartása a nagy erénye, hanem az a lenyűgöző megvalósítás is, amellyel elérték, hogy a kor csodára éhes közönségével együtt várjuk türelmetlenül a tökéletes trükk bemutatását. 2006 egyik legkiválóbb filmje 2007 első hetében végre megérkezett a hazai mozikba is.
Az egyelőre még leginkább Christopher Nolan zeneszerzőjeként ismert David Julyannel legutóbb a "The Descent - A barlang" stáblistáján találkozhattunk. Bár a feltámasztott Batman legutóbbi röptét is Nolan vezényelte le, vélhetőleg produceri nyomásra nem a korábbi állandó alkotótársé lett a zeneszerzői poszt. Nem mondom, hogy rosszul jártunk a Julyant helyettesítő Hans Zimmer és James Newton Howard duójával (sőt!), én mindenesetre kíváncsi lettem volna, hogy brit kollégájuk miként old meg egy nagyobb szabású projektet, ám nem kapott lehetőséget. A "Batman:Kezdődik!" tehát kimaradt a közös munkák sorából, de a barátság ennek ellenére sem szakadt meg, és ott folytatódott, ahol abbamaradt. Ezek alapján úgy tűnik jelenleg, hogy amíg Nolan nem fog olyan akciófilmbe, melynél a pénzosztók megelégszenek egy kisebb névvel is a zeneszerző posztján, Julyan ugyanazon ismerős megoldásait fogja hozni, amiket sokan kedvelünk tőle, és egyelőre még nem is unjuk.
"A tökéletes trükk" score-jában nem fedezhetjük fel a komponista ezidáig rejtve maradt oldalát. Az összetétel maradt a már bevált, és az "Álmatlanság"-nál is bevetett: elsősorban a valós létszámánál kisebbnek tűnő szimfonikus zenekar uralja a terepet, ám nem szenvedünk hiányt digitális kiegészítő elemekben sem. Filmzenei CD-k esetében szokatlan, ha a trackek időrendben követik egymást, ám a "The Prestige" kivétel, ráadásul még három csoportra is fel van osztva. A bűvésztrükkök felépítésére utaló Az ígéret / A fordulat / A jutalom fejezetcímek triumvirátusa csak nevében más, egyébként nem különül el jól hallhatóan - ám nem is ez volt a rendezői elvárás, inkább az, hogy a score valamiféle misztikus ködbe burkolja a két bűvész egyre inkább elfajuló párharcát. Ez abszolút sikerült a szerzőnek.
A CD temetőhangulatú, de túlnyomórészt szép tételei csak sorjáznak egymás után, viszont mintha csak egyetlen darab hosszúra nyúlt felvételt hallanánk, mely Angelo Badalamenti David Lynch-filmes zenéivel rokonítható, de Howard Shore "Crash"-e is eszünkbe juthat például a furcsán végetérő nyitótételről ("Are You Watching Closely?"), vagy az egy barlang akusztikáját megidéző "The Transported Man"-ről.
A fentebb említett miszticizmus végig meghatározó az albumon. E fojtogató atmoszféra olyan trackekben érvényesül leginkább, mint a "Cutter Returns" vagy a "The Price of a Good Trick", melyek egyaránt vészjóslóan hangzanak. A "The Light Field" a maga éjszakai neszeivel remekül érezteti a filmbeli kísérlet sikerét, de hatásos még a "Goodbye Tess" is, melyet egy titokzatos, elefánt trombitálására emlékeztető hang ural, és mintegy összekötő kapocsként több tételben is szerepel. A különféle effektek nem lettek kispórolva máshonnan sem: ennek következtében a "Caught"-nak afféle "téli lövészárok csataszünetben"-hangulata van, elfojtott dübörgéssel, a "Sacrifice" halálos szépsége pedig éles kontrasztban áll a fel-felcsattanó horrorisztikus, ám ebben a formában teljesen hallgatóbarát zenei megoldásokkal.
Ebből a majdnem folyamatosnak ható sötétségből alig pislákoló gyertya fényeként emelkedik ki időnként egy-egy romantikusabbnak nevezhető tétel, mint a "Borden Meets Sarah", esetleg a "No, Not Today", amelyben az elhaló zongora hangja szinte vízcseppként töri meg a vonósok mély játékát, ám ezeket a motívumokat csakis depressziós témák ölelik körül.
A stílusosan feketébe öltöztetett borítón találunk egy érdekességet, Hans Zimmer nevét. Amint az Julyan-interjúnkból is kiderül, zenei producerként ő egyengette kollégája útját, aki korábban mindig Londonban vette fel szerzeményeit. Némileg érezni is a hatását, mert egy-két esetben ("Colorado Springs", "The Journal") Zimmer mesterműve, a "The Thin Red Line" jellegzetes stílusa jön elő. A "New Trick" is ebbe a körbe tartozik, mely nem mellesleg a legnagyszerűbb pillanata a lemeznek: hárfa még nem szólt ilyen fenyegetően, egyben mégis érzelmesen. Mindezek hangsúlyozottan nem lopások, hiszen hangulati, nem pedig dallami azonosságról van szó, és csak érdekesebbé teszik az összképet.
Átfutva a külföldi filmzenei oldalak értékeléseit, azt tapasztaltam, hogy jellemzően nem tudtak mit kezdeni ezzel a zenével - ahogy sajnálatosan az elektronikus hangzású vagy atmoszférikusabb jellegű score-ok nagyrészével sem. Ez némileg szűkebb Iátókörre utal, pedig időnként el kellene szakadni attól az elképzeléstől, hogy csak az a jó filmzene, ami visszadúdolható szimfonikus motívumokból áll össze, mivel a filmes stílusok közti éles különbségek is értelemszerűen megkövetelik, hogy a komponisták elrugaszkodjanak a sablonoktól. Tény, hogy a "The Prestige" teljes hiányt szenved bármiféle bombasztikus dallamban, ez a meglehetősen borús megközelítés leginkább az értelmesebb, sokkoló zörejektől mentes thrillermuzsikák kedvelőinek tetszését fogja elnyerni. Julyan hibátlan hangulatteremtő képessége, és ráérősen tempózó munkája nélkül érezhetően nem keveset veszítene hatásából a film. Ahogy korábban Angelo Badalamenti, úgy ő is megalkotta saját univerzumát, és aki fogékony a csöndes, ámde feszült zenékre, az nyugodtan lépjen be ebbe a világba. A lemez háromnegyed órájában semmiféle váratlan fordulat nem érhet bennünket, a színvonal és a stílus végig hasonló, de hasonlóan Craig Armstrong "World Trade Center"-éhez, most szintén a változatlanság gyönyörködtet. Ezúttal is a szív van megcélozva, csak éppen annak legsötétebb pontja.
Bíró Zsolt
2007.01.05.
Tracklista:
THE PLEDGE
1. Are You Watching Closely? (1:51)
2. Colorado Springs (4:15)
3. The Light Field (1:50)
4. Borden Meets Sarah (2:11)
5. Adiago for Julia (2:08)
THE TURN
6. A New Trick (4:29)
7. The Journal (2:55)
8. The Transported Man (2:36)
9. No, Not Today (2:31)
10. Caught (1:39)
11. Cutter Returns (2:13)
12. The Real Transported Man (2:28)
13. Man's Reach Exceeds His Imagination (2:08)
14. Goodbye to Jess (2:58)
THE PRESTIGE
15. Sacrifice (5:15)
16. The Price of a Good Trick (5:06)
17. The Prestige (1:40)
|
|
|
|
|