MONSTER'S BALL (2001)
Szörnyek keringője

zene: Asche & Spencer
kiadás éve: 2001 / 2002
kiadó: Lion's Gate Records (Egyesült Államok)
Silva Screen Records (Anglia)
játékidő: 49:14
Nagyon nehéz bármit is írni bevezetőként úgy, hogy a szóbanforgó zenéhez kapcsolódó film teljes mértékig elkerülte a figyelmemet, pedig ugye Halle Berry ezért a szerepéért kapta meg az arany szobrocskát, ráadásul bizonyos jelenetekben percekig csodálhatjuk nőiességét a maga csupasz valójában. A svájci származású Marc Forster a véletlenek által dirigált és összefonódott sorsokról készített érzékeny, lassan csordogáló filmet, ahol különféle (kiszabott, választott, véletlen) halálesetek révén talál egymásra két ember, akiknek valójában éppen egymással szemben kellene állniuk; és ezt még csak tetézhetné, hogy a színesbőrű özvegyasszony, valamint a férjére kirótt halálos büntetést végrehajtó fehér börtönőr különös találkozása a fajgyűlölettől visszhangos Georgia államban következik be. Az egymásrautaltságból következő szerelem azonban meglehetősen egyszerű módon győzi le a papírforma szerint több ponton is kényelmetlen alaphelyzetet, hőseink pedig végül egymás mellett merengnek a sors kiszámíthatatlanságán.
Nincs semmi akadálya, hogy mi is elmerengjünk kicsit, hiszen a film lassú sodrásához egészen elképesztő aláfestő zenét komponált az Asche & Spencer névre hallgató komponistacsoport. Az eleinte két főből álló szerzőpárosból mára Thad Spencer maradt meg, aki mellé jónéhány zeneszerző társult, hogy főként reklámfilmekhez írjanak rövidke zenéket. A csapatnál filmtől, projekttől függően alakul ki, hogy a végső zenéért kik lesznek felelősek, így a "Monster's Ball" esetében például hét zeneszerző közös munkáját hallhatjuk. A reklám műfajának szerteágazó rétegein, és a szűk határidőkön edzett komponisták számára igazi felüdülésnek számított egy komplex, sokféle témát apró részleteiben is kibontó zene létrehozása, és ez a fajta fellélegzés sugárzik az album minden egyes másodpercéből. A huszonegyedik századi igényes zene egyik legnagyszerűbb példája ez a mű, bár ezzel kapcsolatban nem árt két dolgot leszögezni. Egyrészt távol áll a kortárs művészet többnyire hallgathatatlan káoszától, másrészt korántsem szabad komplett nagyzenekari műre gondolnunk. Az Asche & Spencer munkája leginkább gitárokra és szintetizátorra épül, és sokkal közelebb áll a meditatív könnyűzenéhez, mint a klasszikus értelemben vett filmzenékhez. Épp ezért lehetséges az, hogy a külföldi, magasan jegyzett filmzeneoldalakon hiába keressük a "Monster's Ball"-t, szinte sehol sem találni részletesebb ismertetőt vele kapcsolatban.
Pedig épp elég hasonló stílusú vagy hangzású zenével találkozhattunk már a filmzenék széles palettáján, melyek vagy a zeneszerző neve, vagy a film sikere kapcsán váltak ismertebbé. Ha a "Monster's Ball" hangulatához passzoló műveket keresünk, a közelmúltból legelőször BT "Monster" című albuma juthat eszünkbe, s nem csupán a címbéli hasonlóság, hanem legfőképp a szintén elektronikus alapokra épülő zene miatt, ahol a gitárnak legalább ilyen mértékig kiemelt szerepe van. Bármely halkabb, lágy és melankolikus hangulatot árasztó Mark Isham-zene felidéződhet bennünk, csak trombitaszólók nélkül, miként Edward Shearmur "K-Pax" című, zseniális muzsikájára is ez a fajta hangzás és hangszerelés jellemző.
Az, hogy tételről tételre végigelemezzük a művet, teljesen felesleges. Ha mégis ki kellene emelni a harmincöt perces álomutazásból egy szeletet, akkor én a "Night Into Day"-t említeném meg, ahol gyönyörűen vibráló fuvola kíséri a háttérben elnyújtott, romantikus gitárjátékot, s valóban napszakváltó hangulatot áraszt. Egy "Café Del Mar"-válogatásra - ahol mondjuk Thomas Newman is szerepel egy csendesebb tétellel - bármely "Monster's Ball"-track nyugodtan rákerülhetne. Ugyan nem fogunk visszadúdolható témát találni, de mindegyik tételnek van klasszikus fel-, és levezetése, így - a filmet nem ismerve - nem kényszerülünk rá arra, hogy jelenetfüggő trackeket hallgassunk, melyeknél pontosan addig vannak megírva a hangjegyek, amíg a film át nem vált egy következő képre.
Négy countrydal található még az albumon (az amerikai kiadáson a végén, míg az angol változat ezekkel indít), de úgy vélem, semmiféle hiányérzetünk nem lesz, ha egyszerűen átugorjuk, vagy csak valami más időpontban hallgatjuk végig őket. Teljesen elkülönülnek az Asche & Spencer (jelenleg közreműködő) hét zenészének művétől, ráadásul tönkreteszik a varázslatos összhatást. Ezen ismertető alatt nagyjából nyolcszor ment végig a tizenkét tétel, és mintha ezalatt kicserélődtek volna a színek a szobában, mintha fellélegeznének a falak, ahogy a hangszórókból áradó csoda végigsimogatja sima felületüket. Azt gondolom, hogy az ilyen zenék képesek pillanatok alatt feledtetni velünk a lakáson kívüli nyüzsgést, őrületet, problémahalmazt. Érdemes tehát megjegyezni az Asche & Spencer fantázianevet, és minél előbb megismerkedni a "Monster's Ball" gyönyörűségével.
(Csak az albumon szereplő egyéb dalok miatt van egy pontra a tökéletességtől.)
Tihanyi Attila
2005.12.03.
Tracklista:
1. I'm Your Man - The Jayhawks (3:57)
2. Broken Up And Blue - Red Meat (3:46)
3. Your Love Is My Rest - Jimmie Dale Gilmore (4:12)
4. I Couldn't Love You (More Than I Do Now) -
Jean Wells (2:44)
5. Opening Title (3:15)
6. Close Thirteen (3:55)
7. Night Into Day (2:24)
8. Resignation (3:48)
9. Paying Respects (2:59)
10. Tyrell (3:34)
11. I Needed You (1:11)
12. Hank's Transition (2:27)
13. I Don't Want To Go Out Like This (2:16)
14. Hit And Run (2:04)
15. Under The Stars (4:04)
16. End Title (2:47)
|
|