THE MASK OF ZORRO (1998)
Zorro álarca

zene: James Horner
vezényel: James Horner
kiadás éve: 1998
kiadó: Sony Music Soundtrax
játékidő: 77:16
A spanyol elnyomás ellen harcoló álarcos lovag maszkja mögött egy hazafias nemes, Don Diego de la Vega (Anthony Hopkins) rejtőzik. Don Rafael kormányzó (Stuart Wilson) ellen folytatott harca "csak" a nép oldalán volt sikeres, ugyanis a végső összecsapás során Don Diego elvesztette feleségét, lányát elrabolták, őt magát pedig börtönbe zárták. Amikor megtudja, hogy a spanyol kormányzó hatalomra éhesen visszatért a városba, húszévnyi raboskodás után megszökik. Minthogy Don Diego már túl idős ahhoz, hogy falakról ugrálgasson, lóháton vívjon, utódáról kell gondoskodnia, akit a faragatlan, piti bandita, Alejandro Murrieta (Antonio Banderas) személyében meg is talál. Egy kis kiképzés - és némi illemtan - után Zorro nevét újfent suttogni kezdi a nép...
Martin Campbell a kilencvenes évek végén ismét életre keltette a feketeköpenyes legendát, ki hűséges Tornádója hátán lovagolva harcolt az igazság oldalán. Zorro kalandjait az elmúlt évtizedek során többször megfilmesítették - megannyi szereplő öltötte magára a nemes karakterét (többek között Alain Delon is) -, s most Antonio Banderasnak kellett bebizonyítania: a karakter hallhatatlan. Annak ellenére, hogy a Don Diego / Zorro karakter spanyol származású egyént takar, Banderason kívül egyetlen színész sem származott Spanyolországból. Ám ami ennél is érdekesebb, hogy a színész - származása ellenére - jelen esetben egy mexikói karaktert formált meg. Tehát van itt keveredés rendesen. Ami számomra ironikusan hatott, az volt, hogy Bernardot (akit a Disney-sorozatban zseniálisan alakított Gene Sheldon), a szolgát jelen esetben maga Don Diego alakította, illetve, hogy Garcia nem az '50-es években készült sorozatból megismert, nagypocakú, kedélyes tizedesként jelent meg a vásznon (Henry Calvinnak köszönhetően), hanem egy alacsony, átlagos testalkatú katonaként. Mindezektől függetlenül egy jól elkészített, felhőtlen szórakozást nyújtó produkció került vászonra, melynek fő pozitívuma Anthony Hopkins alakítása, illetve Catherine Zeta-Jones bájos mosolya.
Miután megköttetett a szerződés James Horner és a producerek között, a komponista valószínűleg sebtében beiratkozott valamelyik helyi Szabó Ervin Könyvtárba - vagy felment az Internetre -, s utánaolvasott, miben is rejlik a spanyol temperamentumosság, zenei egyediség. Ezen ismeretek birtokába vétele után leült, és elkezdte egymás után rajzolgatni a hangjegyecskéket. Miután sikeresen egyesítette a nagyzenekari elemeket a flamenco stílussal, kottáival a hóna alatt a zenei felvételekre sietett, amit két különböző helyszínen tartottak meg: a londoni Air Stúdióban, illetve a californiai Todd-AO Stúdióban.
Hamisítatlan flamencós hangulatképekkel nyit a lemez ("The Plaza of Excecution"). Gitárjáték, egyre gyorsuló lábdobogás, és tenyércsattogtatás vezeti fel a hős témáját. Hallgatása közben olyan érzésem támadt, mintha Horner az ír zene iránti szeretete mellett titokban a spanyol irányzat becsesebb muzsikáinak darabjait is a polcán tartaná. Ama tény pedig, hogy a zenekarral tud bánni - ha akar -, egyáltalán nem meglepő. Az első tétel a nyitójelenetet követi nyomon, remekül hallani, mikor van jelen Zorro, olyankor ugyanis felpezsdül a zenészek játéka. Dinamikájának, erejének köszönhetően - csakúgy, mint a címszereplő - legszívesebben magam is lóra pattannék, hogy elvágtassak a naplementébe, amerre a párbajozás utáni megnyugvást az "Elena and Esperanza" első felének lágy dallami között lelném meg. Itt megismerkedhetünk a film szerelmi témájával is, mely többek közt az album végén található "I Want to Spend My Lifetime Loving You" című betétdal alapja is lesz. A "The Ride" már az újsütetű "lovag" katonák elől való menekülését hivatott kísérni. Itt teljesedik ki a hősi téma, melyet erőteljes gitárjáték, illetve zampona (pánsíphoz hasonló fúvós hangszer) formál karakteresebbé.
Az "Elena's Truth"-ban hallható, más Horner-zenékből igencsak ismerős dallamok felvonultatásának hallatára kissé lehangolódik az ember, ám a következő tételben ("The Fencing Lesson") ismét a tradicionális elemeket helyezi előtérbe a szerző, s ezzel az előbbi szám okozta keserű szájíz elmúlik. Be kell látni: ezek az elemek, illetve a kuriózumnak számító hangszerek (pl.: kena, shakuhachi furulya, kasztanyett) felvonultatása sokat emelnek az album színvonalán. Tornádó tombolásának megfelelően csapong a zenekar a "Tornado in the Barracks"-ban, majd mikor a vásznon megjelenik a szépséges Elena, a zenészek szíve - és játéka - hamar ellágyul ("The Confession"). Ez utóbbi vége felé kicsit beúszik egy "Titanic"-motívum, amit a "The Mine (Montero's Vision)" "Aliens"-es hangulata fejel meg. Igen, igen, itt valóban gondolkodóba esik az ember fia, hogy valójában mennyire tesz jót Horner score-jának ez a rakatnyi átmentés. Ha szimplán a film oldaláról közelítjük meg a dolgot, akkor azt mondhatni, hogy az adott jelenet alá nagyon is passzol, és a végső összecsapás során is remekül kiegészíti majd az akciódömpinget. Tehát film alatt rendben van, a lemezen pedig enyhén bosszantó.
A "Stealing the Map", és a "Leave No Witnesses..." együttesen mintegy 20 percet tesznek ki, és ezzel párhuzamosan az album legnagyobb akciórészletei is ezek. Feszültséggel teli pillanatokat ugyanúgy találunk benne, mint pergő akciót. A szerző tökéletesen kiemeli a tételek során folyó viadalok fontosságát, illetve Zorro győzelmeit, de a cintányér, a tapsolás, illetve cipőkopogtatás által szolgáltatott ütemek nélkül teljesen szürke, átlagosnak mondható tételekről beszélhetnénk. A "Leave No Witnesses..."-ben - ahogyan azt már korábban jeleztem - a "The Mine (Montero's Vision)" az, ami felvezeti a végső konfrontációhoz összeállított dallamcsokrot. Sejtelmes dobok, fuvolahang, és vonósok kísérik az eseményeket, mígnem megjelenik Zorro témája: innentől elszabadulnak az indulatok. Ezzel érkeztünk el az album, illetve a film csúcspontjához, sablonosabban fogalmazva: az igazság pillanatához.
A zárójelenetek során két dolgot kellett egyszerre megjelenítenie Hornernek: az egyik Don Diego halála, a másik Elena és Alejandro szerelmének beteljesedése. Az érzelmekkel meglehetősen átitatott "Diego's Goodbye"-ban sikerült mindezt hitelesen megjelenítenie. A lágy gitárpengetés, és a shakuhachi furulya együttes használatával, illetve a később csatlakozó vonósok közreműködésével egy meglehetősen érzelgős lezárást adott a produkciónak. Az album végén a stáblista alatt is felcsendülő betétdal foglal helyet, mely az "I Want to Spend My Lifetime Loving You" címet viseli. Minthogy a tiszta score több mint 70 percnyi játékidőt tudhat magáénak, így erre a négy percet nem sajnálom. Mindenképp érdemes végighallgatni, ugyanis szép szám, de én két-három hallgatás után szimplán "Stop" gombot nyomok, hadd maradjon meg Horner zenéjének hatása...
Ha minden írzene-fanatikus ilyen spanyolos dallamokat tudna írni, egész érdekesen alakulna Hollywood filmes világának ezen ága. Jómagam nem sűrűn hallgatok flamenco zenét, ám azt én is elismerem, hogy ezen stílus vegyítése a nagyzenekarral olyan szintű zenei színfoltként jelentkezett Horner pályafutásában, amit az ember örömmel emel le a polcról egy-egy meghallgatás erejéig.
A cd vörös-fekete, illetve fekete-fehér alapszínekben pompázik, melyet a képek, illetve dalszöveg takar. Igazából sok kivetnivalót nem találok benne, a Sony kiadványainak többsége a minőségi kategóriába sorolható. A lemezre felvitték a számcímeket is, úgyhogy hallgatásuk közben - ha a lejátszónk kompatibilis ezzel a funkcióval - minden egyes szám elején kiírja, mit is hallunk éppen. Ez amolyan praktikus kis plusz: ha van, jó, ha nincs, nem sajnáljuk. A lényeg, James Hornernek sikerült ismét olyat produkálnia, ami kellően populáris a spanyol hangulatelemek ily mérvű felhasználásának köszönhetően. Ebből adódóan a korong remélhetőleg nem csupán azok érdeklődését kelti fel, akik a szimfonikus muzsikákat, illetve a filmzenéket kedvelik - de persze ez megint egyéni beállítottság kérdése...
Kulics László
2005.11.03.
Tracklista:
1. The Plaza of Excecution (8:28)
2. Elena and Esperanza (8:20)
3. The Ride (3:25)
4. Elena's Truth (4:11)
5. The Fencing Lesson (5:29)
6. Tornado in the Barracks (5:12)
7. The Confession (3:43)
8. Zorro's Theme (3:01)
9. The Mine (Montero's Vision) (3:00)
10. Stealing the Map (6:30)
11. "Leave No Witnesses..." (13:21)
12. Diego's Goodbye (5:31)
13. I Want to Spend My Lifetime Loving You (4:41) *
* előadja: Marc Anthony, Tina Arena
|
|