Filmzene.net - Madagascar - Escape 2 Africa (Hans Zimmer, will.i.am)
MADAGASCAR - ESCAPE 2 AFRICA (2008) Madagaszkár 2.

zene: Hans Zimmer; will.i.am
vezényel: Gavin Greenaway
kiadás éve: 2008
kiadó: Geffen Records
játékidő: 49:27
Visszatért a furcsa négyes (kikben tulajdonképpen csak lábaik száma a közös), hogy újabb kalandokra induljanak. Garázdálkodásuk helyszíne ezúttal a fekete kontinens, ahová Alex, az oroszlán, Marty, a zebra, Gloria, a víziló és Melman, a zsiráf, a pingvinek által összeeszkábált repülőgéppel Madagaszkárról indulva esnek be (szó szerint) látogatóba.
Mindannyian ismerjük azt a régi rajzfilmes hagyományt, miszerint a főhős mellé feltétlenül szükséges egy papíron humorosnak tűnő, ám sokszor nemcsak a főhőst, hanem a nézőt is idegesítő társ. Ahogy azt már az első részben kitapasztalhattuk, itt maguk a főszereplők azok, akik különösen idegesítőek, és mivel egy helyett meg vannak négyszerezve, egyedül a pingvinek menthetik meg a helyzetet, akik két film és egy kisfilm ellenére sem váltak annyira unalmassá, mint mondjuk a "Jégkorszak" apró makkvadásza. Feledhetetlen poént tőlük sem kapunk, azonban a film nézése közben kifejezetten olyan érzésem volt, mintha a frakkosok jeleneteit egy humorérzékkel rendelkező csapat írta volna, a többi szereplőnek pedig a gyártó Dreamworks ellenlábasai írtak volna viccesnek szántakat. A film egészét tekintve ezúttal már létezik azért egy történet, és akad szórakoztató mozzanat is (na nem a harcművész öregasszony megmozdulásait tartom ilyennek, hiszen ezeken hat évtől felfelé már inkább feszeng az ember), ám mintha az egész csak amiatt született volna, hogy legyen egy kapocs az első és a tervezett harmadik epizód között.
Hans Zimmer nem először működött együtt olyan alkotóval, aki elsősorban nem filmes körökben mozog. Ennek a szokásának a legmaradandóbb példája a "Szilaj - A vad völgy paripája" című rajzfilm, mely alá nagyszerű zenét írt Bryan Adamsszel közösen, amiben a score kiváló szimbiózisba lépett a betétdalokkal. Ezúttal will.i.am-mel, a Black Eyed Peas tagjával dolgozott együtt, ám az eredmény az említett filmzenétől, és a Zimmernek Oscar-díjat hozó "Az Oroszlánkirály" zenei anyagától némileg távolabb áll. Az első epizód aláfestése nem nagyon nyerhette el a Zimmer-rajongók tetszését, hiszen a score lemezre került része jelentéktelen időtartamú lett, és már a filmben sem volt különösebben izgalmas. A helyzet ezúttal javult, nem az jön át, hogy csak gyorsan össze lett dobva a produktum, mint korábban - talán Zimmer és féltucatnyi társszerzőjének csapata most komolyabban vette a feladatot.
Az instrumentális részt tekintve egyből feltűnhet az, hogy rengeteg újdonságot azért nem hordoz magában a második eresztés, akad érthetően ismétlődés is, de szerencsére az újrahasznosított motívumok nem voltak rosszak már eredetileg sem. Amit korábban a lendületes "Zoosters Breakout"-ként ismertünk meg a "Madagaszkár"-ban, azt itt a "Once Upon a Time in Africa" és a "Rescue Me" képében kapjuk meg variálva, az új betétdalok taktusait is beolvasztva, a "Foofie"-ban és a "Monochromatic Friend"-ben pedig andalgósra hangszerelve. A score további részei viszont már nem lettek túl emlékezetesek. A "Party! Party! Party!" egy Zimmertől csak ujjgyakorlatnak tekintendő modern afrikai kórusos dal, a "Volcano" tipikusan az a darab, amihez hasonlókkal Ryeland Allison és remixfanatikus társai rondítják össze a Zimmer-albumok legvégét, és Heitor Pereira pengetős "Chums"-a is feledhető. Jutott szerep paródiáknak, mint a "New York, New York" tangóharmonikás átirata, vagy Ennio Morricone főtémája "A jó, a rossz és a csúf"-ból, mely amolyan polkás-rajzfilmes köntösbe lett bújtatva. Két népszerű, és jól ismertségük ellenére máig kedvelhető dal, a Bostontól a "More Than a Feeeling", valamint Barry Manilow-tól a táncdalfesztiválos jellegű "Copacabana (at the Copa)" színesíti még az albumot, amiket a pingvinek mindig a legjobbkor indítanak el a repülőgép (roncsának) pilótafülkéjében.
Will.i.am. nevéhez egy-két betétdal fűződik. A "The Traveling Song" és a "Best Friends" még határozottan tetszenek is, bár ebben Zimmer keze is benne van, mert e két felvétel (valamint az "Alex on the Spot") a már tárgyalt "Zoosters Brekaout" és az első részhez készített instrumentális "Best Friends" zenei alapjára íródott. Azaz will.i.am olyan zenére rakott szöveget, mely korábban már önmagában is megállta a helyét, ennek köszönhető a baráti végeredmény. "A Big and Chunky" a bájgúnár víziló dala, egy hörgő hangon előadott funky, a másik vízilódal, a "She Loves Me" ellenben már fárasztó. Igen problémás pontnak tartom az "I Like to Move It"-ot. Az egyszámos Reel 2 Real hajdani sikerét, amit mellesleg "Riszálom úgyis" címen nálunk már mindenki megunhatott a dalt felkaroló rádiók jóvoltából, a legizgágább (pedig akad néhány ilyen) szereplő, Julian király, azaz Sacha Baron Cohen adta elő a "Madagaszkár"-ban. Itt will.i.am dolgozza fel, csak ami elsőre még talán szórakoztató volt, itt már nem az, de sajnos harmadjára is meg fogjuk kapni, mert egyfajta, a nézőkkel összekacsintós csúcspontnak gondolhatják a rajzfilm alkotói.
A hanganyagot én úgy tekintem, mint a "Madagaszkár" villámgyorsan összedobottnak ható soundtrackjének egyfajta utólagos korrekcióját. Ami azon jó volt, azt itt is megkapjuk szöveggel és/vagy átdolgozott, továbbgondolt formában, s mivel pár betétdal korábbi szimfonikus zenéken alapul, ezekről elmondható, hogy még talán jobbak is, mint a külön ide írt új score-részek. Hans Zimmer pályáján ez persze csak egy könnyed állomás, aminél mindenféle tét vagy komolyabb rákészülés nélkül dolgozhatott. E soundtrack valószínűleg sosem fog rajongóinak kedvencei közt szerepelni, és ebben szépen csatlakozott is az első rész CD-jéhez.
Bíró Zsolt
2009.09.02.
Tracklista:
1. Once Upon A Tme In Africa (3:50)
2. The Traveling Song - will.i.am (3:25) *
3. Party! Party! Party! (3:31)
4. I Like to Move It - will.i.am (3:41)
5. The Good, the Bad and the Ugly (0:52)
6. Big and Chunky - will.i.am (3:21) *
7. Chums - Heitor Pereira (2:16)
8. New York, New York (1:30)
9. Volcano (2:50)
10. Rescue Me (3:36)
11. More Than A Feeling - Boston (4:45)
12. She Loves Me - will.i.am (1:43) *
13. Foofie (2:39)
14. Copacabana (At The Copa) - Barry Manilow (4:06)
15. Monochromatic Friends (2:59)
16. Best Friends - will.i.am (2:25) *
17. Alex on the Spot (1:58)
* írta: Hans Zimmer & will.i.am
|
|
|
|
|