Filmzene.net - Kung Fu - The Legend Continues (Jeff Danna)
KUNG FU - THE LEGEND CONTINUES (1992) Kung-fu: A legenda folytatódik

zene: Jeff Danna
dalszövegek: John Stuart Dick
vezényel: Brian Miller
kiadás éve: 1994
kiadó: Narada Cinema
játékidő: 46:28
A '70-es évekbeli "Kung-fu" című sorozat felmelegítésében újból szerepet vállalt David Carradine, aki napjainkban Quentin Tarantino "Kill Bill"-jével tért vissza a mozivásznakra. Az NBC tévécsatorna nagysikerű filmfolyamának egykori főszereplője ismét Kwai Chang Caine, a harcművészetben jártas shaolin pap bőrébe bújt, de a diadal ezúttal elmaradt. A legenda ugyan folytatódott, csak nem volt már, akit érdekelt.
Elindítva a lemezt, már az első taktusok hallatán kiderül, hogy a film története mely földrészen játszódik. Az egyperces "From Out of the Past"-ben a kezdeti gyors dobok belassulnak, és a ködből előgomolyog a furulyaszerű dizi egzotikus hangja, amit a rögtön berobbanó, hihetetlen módon pörgős főtéma is alkalmaz ("Theme from Kung Fu"), ráépítve azt a szintetizátor, és egy lantformájú hangszer, a pipa játékára. Az alaptételből nem maradhat ki a minden kínai témájú alkotásban megszólaló erhu, azaz a kínai hegedű sem, mely most is felsír.
Ritmikai váltás: pihentetésnek felelne meg a szépséges "A Place of Light and Song", az erhu energikus jelenlétével. Ám a track közepén egy vokálos rész felbukkanása után a vijjogó elektromos gitárral, és erőteljes dobokkal is kiegészített track a "volume" gomb önkéntelenül történő feltekerését válthatja ki.
A "The Promise" ugyan egy betétdal, ennek ellenére Jeff Danna szerzeménye, amit elbűvölő hangján Hwa Chee Han (angol nevén Karen Han) ad elő, aki mellesleg az erhu mestere (a lemez egészén is ő dédelgeti e hangszert). Ez a muzsika is az előzőnél tapasztalt stílusváltásba torkollik. A következő darab címe: "Longest Night". Meditatív, csöndes két perc ez, valószínűleg valamiféle várakozás alatt szólhatott a muviban. Az ezutáni "Omeishan" tulajdonképpen a "The Promise" instrumentális verziója, lassú zongorával, és a pipa mandolin-imitációjával.
Mintha vízcseppek csöppennének le: kis csöngettyűk a társai a lassú "Reunion"-nak, és az elmaradhatatlan pipát a vokalista éneke kíséri. Hajnali köd terjed ismét szét: az "A Yellow Flower in Her Hair" egy szép pillanatkép, bambuszfuvolával. Ami már bevált: a "The Tomb / Searching For Tan"-ban újfent lassú kezdés (erhuval), és utána egyéb, egymásra pakolt szólamokkal (ezúttal a kínai hegedűre basszusgitár és szinti telepszik rá) gyorsul fel a szám.
A főtéma mellett a legütősebb track az egy filmbeli dialógussal nyitó "Dragon's Eye". A szerző bevet minden eddig hallott hangszert, és a ritmusok új életre kelnek. Izgalmas, hogy a tradicionális fúvós-, és húros zeneszerszámok milyen remekül megférnek egymás mellett, és még a sivító elektromos gitár sem hat idegenül ebben a környezetben. Az akusztikus hangzás dominál a "Posse"-ben, ami olyan, mintha egyfajta búcsúztató lenne, hiszen a kürt és a pergődobok is erre utalnak, míg az erhu segít ismét betájolni a helyszínt. Ismét erhu, ismét búcsúzkodás: a "Father and Son" olyasmi, mint amit Kitaro produkált Oliver Stone "Ég és föld"-jében.
Egy lenyűgöző cédé végére értünk: utolsóként az "Emperor" szólal meg, amelyben Hwa Chee Han zengedez, és feledteti, hogy ezek a szerzemények mennyivel igényesebbek, mint a film, amihez készültek. Szinte eltékozoltnak érez az ember egy B-kategóriás tévésorozathoz ennyi tehetséget, és ennyire ámulatba ejtő kompozíciókat, amelyekkel a Kelet és a Nyugat találkozása ilyen pompásan valósulhatott meg.
A borító narancssárga és fekete háttérből áll, ezen találhatóak a filmes fotók (az egyiken a madárijesztőnek öltözött Carradine-nal). Dalszövegek, méltató szavak (az egyik szereplőtől, illetve a vokalista/ erhufelelős Karentől), és egy gondolat Jeff Dannától, aki elmondása szerint reméli, hogy annyira élvezte mindenki az elmúlt 45 percet, mint amennyire számára volt élmény ezek megkomponálása. Így van, Mr. Danna, mi köszönjük!
Hallható, hogy nem ma készült ez a a furcsa nevű, beazonosíthatatlan instrumentek (a még nem említett sheng, xiao, bawu) használatával összemixelt, tipikus kínai hangzás és popelemek ötvözéséből álló score, azonban annyira igényesen megírt, és a film nélkül is élvezhető, hogy sajnálom, hogy egy sorozat zenei anyagából csak háromnegyed órányit lehetett összeállítani. Igaz, ezen hossz minősége önmagáért beszél.
Az ilyen muzsikák miatt örülök elsősorban a lehetőségnek, hogy módom van felhívni szélesebb körben is a figyelmet visszhang nélkül maradt, csak a legelvakultabb filmzenerajongók előtt ismeretes szenzációs albumokra. Sajnos a "Kung Fu: The Legend Continues" esetleges megvételéhez nagy türelem és kitartás szükségeltetik, mert hazai boltokban (természetesen) nem kapható, és külföldi oldalakról sem a legegyszerűbb a beszerzése.
Bíró Zsolt
2005.06.01.
Tracklista:
1. From Out of the Past (1:00)
2. Theme from Kung Fu (2:21)
3. A Place of Light and Song (4:15)
4. The Promise (5:25)
5. The Longest Night (2:20)
6. Omeishan (1:24)
7. Reunion (3:58)
8. A Yellow Flower in Her Hair (1:49)
9. The Tomb / Searching for Tan (5:07)
10. Dragon's Eye (5:06)
11. Posse (4:03)
12. Father and Son (4:00)
13. Emperor (5:47)
|
|
|
|
|