JAGGED EDGE (1985)
Kicsorbult tőr

zene: John Barry
vezényel: John Barry
kiadás éve: 1993
kiadó: Varése Sarabande
játékidő: 27:36
Page Forrestert (Maria Mayenzet), a gazdag örökösnőt holtan találják a lakásán. Férje, Jack (Jeff Bridges) minden segítséget megad a rendőrségnek a nyomozásban, legalábbis addig, amíg nem kezdik el őt gyanúsítani. A megtalált bizonyítékok alapján Jacket perbe fogják, a férfi pedig Teddy Barnest (Glenn Close) fogadja fel ügyvédnek, annak ellenére, hogy a nő évek óta nem vállalt el hasonló esetet. Az ügy során Teddy egyre szorosabban kötődik védencéhez, és végül szerelem szövődik köztük - eközben azonban az ügyvéd számára is egyre bizonyosabbnak tűnik Jack bűnössége. Hogy mi lesz ebből, az kiderül a szerző, Joe Eszterhas többi filmjéből.
Az 1985-ös "Kicsorbult tőr" minden hibája ellenére sikeresen megalkotta az erotikusan túlfűtött bírósági dráma műfaját. A nyolcvanas évek végén/kilencvenes évek elején elindult mozgalom számos filmmel büszkélkedhet; olyan remekeket köszönhetünk neki, mint a "Bűnben égve" vagy a "Gyilkos törvény". A "Kicsorbult tőr" másik érdeme, hogy a műfajhoz megadta a megfelelő zenei alaphangot, ami nem más, mint a szintetizátorból elővarázsolt ambient, amit időnként megzavar valami ijesztő elektronikus krákogás. Mind a filmek, mind a filmzenék tekintetében a kört végül Eszterhas maga törte meg, amikor a hozzávalókat újra összerázva megalkotta az "Elemi ösztön"-t, ami szintén egy sorozatnyi imitációt hozott magával.
A "Kicsorbult tőr" zenéjét John Barry szerezte, akit finoman szólva nem erről az oldaláról ismertünk meg eddig. Barry különösen ódzkodott a szintetizátorok használatától: bár a hatvanas években pionírként használta a Moog szintetizátort az "Őfelsége titkosszolgálatában" című filmnél, az idő előrehaladtával egyre óvatosabb lett. Szintetizátort szinte sohasem használt - ha mégis, gyakran fiatalabb technikusok segítségét kérte. Ez alól kivétel az 1985-ös film, amikor Barry úgy gondolta, mégiscsak ad egy esélyt a hangszernek. Örömteli szárnypróbálgatásait valaki felvette és lemezen is megjelentette.
A lemezt annak idején bakeliten adták ki, és az összes tételt két szvitbe rendezték. Mikor a Varése Sarabande kiadó CD-n is megjelentette az anyagot, a tételeket szétszabdalták, és hosszas gondolkodás után minden egyes darabnak fantáziadús és beszédes tételcímeket adtak. Ennek köszönhető, hogy a "Kicsorbult tőr"-ről nehéz trackenként beszélni, az elektronikus dörmögés egybe van ömlesztve, és nehéz szétválogatni a tételeket, egy idő után pedig nem is érdemes. A zene abszolút funkcionális és Barry tapasztalatlansága a médiumban érezhető. Hallható, ahogy először lenyom egy billentyűt, hosszan kitartja, majd közben az összes effektet kipróbálja. Miután már a "Part I"-ban megtalálja a kedvenc horroreffektjét, ezután alaposan nyüstöli, amíg nem talál új kedvencet.
Az első szvit negyed órája így telik el, a CD második felére azonban Barry nem tud ellenállni a kísértésnek, és bevezet két élő hangszert. A "Part IX"-tól kezdve nem tudja megállni, hogy egy szerelmi témával ne lepje meg a hallgatókat, és bár Barry álmában is tud ilyet írni, a sok szintetizátor-dörmögés után a leggyengébb téma is üdítően hat. Ezután ezt a témát hallhatjuk mindent trackben (vagy stílusosan partban) amíg nem kapunk egy színtiszta zongoraverziót az utolsóban. Bár a "Kicsorbult tőr" aláfestése elsősorban úgy vált ismertté, mint Barry egyetlen szintetizátor-zenéje, valójában a vége felé már két élő hangszer (furulya és zongora) is megszólal, ahogy a zeneszerző megunja a kísérletezést, és visszatér a gyökereihez fél órán belül.
Mint már említettem, a zene CD-változatát a Varése Sarabande kiadó adta ki még 1993-ban, a régi CD Club-sorozat 13. darabjaként. Bár csak ezer példányban készült el, kifejezetten a gyűjtőket megcélozva, a csomagolás hihetetlenül igénytelen. Egyszerű CD-nyomat, rossz minőségű, a sötét festéktől hullámos CD-borító, és az ürességnél is kevesebb információt tartalmazó semmitmondó körítés, pedig egy ilyen, a hagyományostól eltérő stílusú zenénél szívesen olvastam volna a zeneszerző véleményét saját hangzásához képest szokatlan művéről.
Hubai Gergely
2008.01.09.
Tracklista:
1. Part I (3:52)
2. Part II (0:41)
3. Part III (2:23)
4. Part IV (1:51)
5. Part V (1:00)
6. Part VI (1:16)
7. Part VII (2:14)
8. Part VIII (0:54)
9. Part IX (1:02)
10. Part X (4:40)
11. Part XI (3:34)
12. Part XII (1:20)
13. Part XIII (2:49)
|
|