FRAILTY (2001)
Isten haragja

zene: Brian Tyler
vezényel: Brian Tyler
kiadás éve: 2002
kiadó: OCF Entertainment
játékidő: 52:04
Az Álomgyár futószalagjáról tucatszámmal legördülő, a pszichopata gyilkosok sztorijait taglaló alkotások többsége a szokásos sablonokon alapuló, egyszer nézhető kategóriába tartoznak, lévén, hogy szemernyi újdonságot sem képesek felmutatni. Persze kivételek mindig voltak - és remélhetőleg lesznek is -, melyek közt megtaláljuk a 2001-es "Isten haragja" című thrillert is. Különlegessége abban rejlik, hogy teljes mértékig betekintést nyerünk az elkövető elméjébe, előéletébe (ebből a szempontból hasonlít "A bárányok hallgatnak"-hoz) - mindemellett a film megtekintése során nemegyszer meglepő fordulatoknak lehetünk szem-, illetve fültanúi. Az ilyen alkotások szó szerint felüdülést jelentenek a "csak a céltalan gyilkolásnak élek" felfogású karaktereket felsorakoztató trashek között.
A szereplők a csonka, ám ebből adódóan rendkívül összetartó család tagjai, a történet kiindulópontja pedig az, hogy mi módon kerül a gyermekeit egyedül nevelő családapa (Bill Paxton) egy víziónak köszönhetően hirtelen elválaszthatatlan barátságba egy pár kesztyűvel, egy "OTIS" feliratú, kétélű fejszével, valamint egy horganyzott csődarabbal. Erre próbál fényt deríteni a film, ami az első ránézésre átlagos família nem éppen hétköznapi viselkedését, s annak hatásait mutatja be. Az apa isteni sugallat hatására lát hozzá a "démonok" pusztításához, melybe gyermekeit - Adamet és Fentont - is bevonja, akik azonban egymástól meglehetősen eltérően vélekednek édesapjuk újdonsült "hobbijáról", az emberölésről.
Bill Paxton első nagyjátékfilm-rendezésével bebizonyította, hogy a kamerákon innen és túl egyaránt számíthatunk rá. A remek forgatókönyvet sikerült olyan képsorokkal alátámasztania, melyekkel méltán emelkedik a 2001-es filmek legjobbjainak sorába. Továbbá azt is bebizonyította, hogy a manapság minimálisnak számító, hozzávetőlegesen 11 millió dolláros költségvetésből is kihozható egy hátborzongatóan jó film.
Paxton és Arnold Glassman editor közösen álltak neki a produkció számára legalkalmasabbnak vélt komponista felkutatásának. Készülő filmjükhöz olyan zenét képzeltek el, ami neo-klasszikus stílusával, tematikusságával a régi időket idézi vissza. A különféle demók hallgatása során rövid listát állítottak össze azokról a jelöltekről, akikkel mindenképpen szerettek volna megbeszélni egy személyes találkozót. Mikor az egyik ilyen meghívásnak eleget téve az akkor még 28 éves Brian Tyler ült le az öt producerrel, a zenei rendezővel, valamint Paxtonnal szemben, hamar körvonalazódott, hogy ő a keresett személy. A szerződés megkötését, illetőleg elképzeléseik egyeztetését követően az ifjú szerző hazament, hogy hozzálásson a score komponálásának.
A "Main Title" rögtön felfedi előttünk a zene nyomasztó, sejtelmes hangulatvilágát. A könnyen megjegyezhető dallamú főtémát előadó zenészek játéka hamar sötétségbe borítja szobánkat: a komponista remekül visszaadja a produkció stílusát. A rövid ízelítőt követően a "Peace in the Valley" című Johnny Cash-betétdallal folytatódik a CD. Ennek, illetve a későbbiekben hallható másik két számnak ugyanaz a szerep jut, mint a filmben. Tyler muzsikája elsősorban a film karaktereinek tetteire, lelkivilágára épül, így azonban zeneileg szinte semmi sem idézi fel annak a texasi városkának a hangulatát, ahol a cselekmény játszódik. Tehát ezen hiány pótlásának érdekében használták fel a countrydalokat, és szintén emiatt lehet létjogosultságuk az albumon is. A történet egészéhez az is hozzátartozik még, hogy Brent Hanley forgatókönyvíró fejében folyton a "Peace in the Valley" motoszkált, miközben ezt a morbid családi sztorit vetette papírra, így ezek alkalmazásának felvetése részben az ő nevéhez is fűződik. A zene másik meghatározó pillanata a testvéri szeretetet szimbolizáló, zongoraszólóval megtámogatott, mély érzelemmel teli dallamsor, mely a "Brothers" címet viseli. Ezt követi a "Fenton", amiben már erőteljes zenekari kíséret támasztja alá Fenton kétségbeesett rohanását a rendőrségre.
Miután szereplőink az elpusztítandó démonok listáját (az enyhén nyomasztó "The List" kíséretében), nekilátnak, hogy az égi utasításoknak megfelelően járjanak el. A nyitányban megismert komor dallamsor, és a testvérek témájában felcsendült zongoraszólamok vegyítésével éri el Tyler a hátborzongató hatást. Zenéjét néhol halk, vészjósló kórushangokkal támasztja alá, amit helyenként a vonósok morajlása vált fel, és mikor egy-egy "démonhoz" érünk a zenekar a frászt hozza ránk a hirtelen kirobbanásaival - ez utóbbit először a "Chosen"-ben tapasztaljuk meg.
Az album feléhez érve már minden olyan zenei elemmel, és megoldással megismerkedtünk, amivel Tyler úgy gondolta, méltón képes alátámasztani a látottakat. Ettől függetlenül a lemezen található hanganyag valamilyen oknál fogva úgy csalogatja tovább hallgatóját, hogy közben egy pillanatra sem válik unalmassá.
Mivel a helyi rózsakert kulcsfontosságú szerepet tölt be a filmben, így a hozzá íródott "The Rose Garden" című tételben is törekedett a szerző a főbb motívumok kibontására, továbbgondolására. A "The Barn" során ismét leleplezhetünk egy rosszembert, majd párpercnyi borzongás után a már korábban is említett két nóta, Dale Watson előadásában (a "Ball and Chain" és a "A Real Country Song") igyekszik visszazökkenteni minket a démonoktól mentes, való világba. A sort az "End Titles" hangjegyei a már jól megszokott sablonok alapján zárják: az összes lényeges momentumot ("Main Title", "Brothers", "Fenton") magában foglalja, hogy egy kerek egészként összegezze mindazt, amit a film zenéjéről tudni illik.
Brian Tyler a produkció alkotógárdáján kívül engem is meggyőzött tehetségéről. A hanganyagot a produkció premierjét követő pozitív visszajelzések után egy teljesen átlagos kiadásban dobta piacra az OCF Entertainment. A borító - és a filmplakát - paradoxonja, hogy Matthew McConaughey rideg tekintete egy csapat fehér galamb röptével lett összemontázsolva. A háttérben meghúzódó, és a filmben fontos helyszínként szereplő pajta pedig magáról a korongról is visszaköszön ránk.
A zene viszonylag lassú folyása ellenére a valamivel több, mint háromnegyed órányi játékidő hamar eltelik. Azonban a CD-t szigorúan csak akkor hallgassuk, ha éppen kiegyensúlyozott lelkiállapotban vagyunk, és az ilyen műfajú zenék megismerése során néha előjövő embergyűlölet érzése nélkül szeretnénk kellemesen borzongani. Ellenkező esetben a hangfalból áradó dallamok képesek lesznek olyan indíttatásokat ébreszteni bennünk, melyektől kimegyünk a konyhába egy késért, vagy a csűrbe egy kétélű fejszéért...
Kulics László
2006.05.21.
Tracklista:
1. Main Title (3:13)
2. Peace in the Valley (2:54) *
3. Frailty (1:00)
4. Brothers (1:09)
5. Fenton (0:53)
6. The List (0:51)
7. The Abduction of Edward March (0:57)
8. Laying of Hands (3:18)
9. Thurman, 1979 (1:23)
10. Chosen (2:47)
11. The Rose Garden (4:13)
12. The Barn (5:45)
13. Destiny Fulfilled (4:53)
14. A Call to Arms (6:23)
15. Ball and Chain (4:09) **
16. A Real Country Song (3:25) **
17. End Titles (4:44)
* előadja: Johnny Cash
**előadja: Dale Watson
|
|