BELOW (2002)
Merülés a félelembe

zene: Graeme Revell
vezényel: Mario Klemens
kiadás éve: 2002
kiadó: Varése Sarabande
játékidő: 35:09
A második világháború derekán egy amerikai tengeralattjáró éppen hazafelé tart a bevetésről, mikor azt a parancsot kapják, hogy fel kell venniük három túlélőt, akik a tengeren hánykolódnak egy mentőcsónakban. Állítólag a túlélők egy brit kórházhajóról származnak, melyet torpedótámadás ért. Ezt követően egyre több megmagyarázhatatlan jelenség történik a hajón. Eme mentőakció után kisvártatva a Tigriscápa személyzete elkezd hallucinálni, és lassan fény derül arra is, hogy a felvett túlélők valójában honnan származnak.
David Twohy filmje nem a káprázatos blue screen-tecnológia, és nem is a lenyűgöző színészi teljesítmény miatt élvezhető, hanem amiatt, ami a film lényege: zárt térben összezsúfolt emberek, akik hallucinálnak, és a frászt hozzák egymásra, valamint a nézőre. Ha csak ezt vesszük figyelembe, egy egészen jó kis filmről beszélhetünk, ha viszont a teljes művet kell jellemezni, akkor valamivel gyengébb, mint közepes. De egyedül nézni egy sötét szobában nem éppen kellemes élmény.
Twohy eddig öt filmet tudhat magáénak, melyek közül háromhoz ("Pitch Black- 22 évente sötétség", "A sötétség krónikája", "Merülés a félelembe") Graeme Revellt kérte fel zeneszerzőnek. A filmet nézve már a felénél eldöntöttem, hogy ezt a zenét meg kell venni. Összesen három-négy populárisabb tételt komponált a szerző: egyet a nyitó képsor alá, a maradékot pedig a menekülések, illetve vészriasztások alá. Ezek mindegyikében felfedezhető valamiféle párhuzam a Media Ventures hasonló termékeivel. A többiben viszont már egyáltalán nem. Az első két szám ritmusossága, és könnyen emészthetősége után a harmadik szám egy hirtelen merülést szimbolizáló hanggal lemerül a rejtély, misztika és borzongás birodalmába. Szintis effektek, mély, valamint magas zongoraszólamok váltakozása, s az ezeket összefűző magas vonósok szolgáltatják a film műfajának megfelelő hangulatképeket. A Varese által kiadott album kiosztása a következőképpen alakul: egyharmad akció, kétharmad rémisztgetés. Az utolsó tétel pedig felöleli a főbb akciózenéket, illetve a két "lágyabb" motívumot. De ebből nem szabad levonni az album egészére vonatkozó következtetést, mert csalódás érheti a hallgatót.
Aki nem szereti Elliot Goldenthal elvont világát, vagy Christopher Young keményebb horrorzenéit, az ne próbálkozzon ezzel az albummal, mert csak kettétörné a lemezt, és azon morfondírozna, hogy ki ad ki ilyenekre pénzt? Ha viszont valaki önállóan is szeret feszültséggel teli zenét hallgatni, annak nem okoz csalódást a "Below". Revell ismét jó munkát végzett.
Kulics László
2005.01.30.
Tracklista:
1. Main Title (3:20)
2. Stations Ready (2:28)
3. Searching For Answers (2:50)
4. Prepare To Dive! (1:13)
5. The Haunted Hull (2:50)
6. Sealed Off Compartments (1:02)
7. Charred Remains (3:17)
8. Strange Forces (0:57)
9. Searching For Truth (1:01)
10. Odell Solves The Mystery (2:25)
11. Going Up! (0:54)
12. Facing The Truth (2:12)
13. Haunted By Dishonor (3:50)
14. Safe Harbor (6:50)
|
|