BEAUTY AND THE BEAST (1991)
A Szépség és a Szörnyeteg

zene: Alan Menken
dalszöveg: Howard Ashman
vezényel: David Friedman
kiadás éve: 1991
kiadó: Walt Disney Records
játékidő: 50:55
Kis francia falucskában él Belle, a bájos, varázslatosan szép leány. Mindene az olvasás és a romantikus regények. Szerelmével üldözi őt Gaston, a falu jóképű, ám faragatlan lakója. Belle feltaláló édesapjával él, akit a helyiek bolondnak tartanak. Egy napon hazafelé jövet a Szörnyeteg fogságába esik, s váltságdíjként a lánynak kell a kastélyban maradnia. Eleinte Belle visszataszító rémségnek véli a ház urát, ám véleménye megváltozik, mikor a ház többi lakója segít megértetni vele, mi is történt e falak között. Átok ül mind a házon, mind pedig annak lakóin, melynek hatására a gazda szörnnyé változott, szolgálói pedig használati tárgyakká. Az átkot csak egy igaz szerelem törheti meg, és ezt a reménysugarat látták meg, mikor Belle belépett a házba. Kis idő múlva a fiatal leány belelát a Szörny lelkébe, és megkedveli. Lassan oldódik a hangulat, ám eközben a falu lakói - élükön Gastonnal - elindulnak, hogy kiszabadítsák Belle-t és megöljék a gonosznak vélt rémséget.
Walt Disney stúdiója tudja, hogyan kell tálalni egy régi mesét, hogy abból sikeres rajzfilm válhasson. Szerelem, ármány, félelem és remény fonódik össze a történetben, melyet gyönyörű színek és rokonszenvesen megrajzolt szereplők - mint pl. Csészike - segítségével tárnak elénk. Természetesen a stúdió műveinek többségéhez méltóan itt is énekek segítségével gördítenek át cselekményeket. Ez a rajzfilm az összes eddigi Disney-produkció top 5-ös listájában benne van. Persze "Az oroszlánkirály" a legsikeresebb, de számomra ez a mese sem sokkal marad el tőle.
Sajnálom, hogy magyarul ezt a zenét nem tudtam megszerezni. Sokkal közelebb érzem magam a műhöz úgy, hogy értem, mit énekelnek. Mivel azonban meghatározó gyerekkori filmes élményem zenéje, ezért az eredeti verzió beszerzése elkerülhetetlen volt. A zene magas színvonala a nagyszerű Alan Menken - Howard Ashman szerzőpárosnak köszönhető, akiknek sajnálatosan ez volt az utolsó közös munkájuk, mivel Ashman még ebben az évben elhunyt. Első filmes sikerük "A kis hableány" volt. Ezenkívül számos színdarabhoz írtak zenéket.
A "Prologue" bevezet minket az eseményekbe: elmeséli, miért lett a kastély elvarázsolva lakóival együtt és mi az, ami feloldhatja eme átkot. Mindez ki van emelve teljes egészében a filmből, változtatások nélkül. A következő számok Belle-t és Gustont mutatják be. Azt, hogy milyen a természetük, érdeklődési körük és a falu lakóinak véleménye kettejükről. Míg a "Belle" című szám könnyed, ábrándozós dalszöveggel rendelkezik játékos, vígjátéki hatású nagyzenekari kísérettel, addig Gaston "bemutatkozó dala" önelégült, arrogáns szöveggel és mulatós zenével kombinált zenekari alátámasztással hallható. A dalszövegekbe beleszőtték a párbeszédeket is, melyek közül Lefou együgyűsége jön át a legjobban. A két főszereplő témáját nagyszerűen megragadta a szerzőpáros.
A "Be Our Guest" már a palota falai között csendül fel, és annak lakói adják elő, hogy Belle-t jobb kedvre derítsék. Lumiere, a gyertyatartó adja elő csekély francia hangulattal fűszerezve, és persze a többi lakó is felcsendül néhol egy kórust alkotva. Az ezt követő szám szerintem a második legszebb betétdal, mely eme filmben szerepel. Belle és a Szörny egymásra találásáról és átformálódó nézetéről szól. Játékos, reményteljes zenei aláfestéssel a két szereplő eltérő hanghordozása (a törékeny lányos hang szemben a markáns "dörmögőssel") egy szintre kerül. A "Mob Song" egy tökéletes harcra buzdító dal minden tekintetben. A zene erőteljes, a fúvósok szólamai garantálják a keménységet, elszántságot, a kórus határozott hangja pedig mindezt alátámasztja.
"Beauty and the Beast". Ezt a dalt nehéz leírni. Olyan szép, lágyan szárnyaló az ének, valamint a zenei kíséret, hogy órákig lehetne egymás után hallgatni újra és újra. A szép vonós főtémát zongora kíséri finom lecsapásokkal. Itt jön ki leginkább, hogy a Mrs. Potts angol hangjának választott Angela Lansbury mennyire nyerő ötlet volt. Bársonyos hangjával számomra túl tudta nőni Celine Dion előadását is. Meseszép!
A következő öt tétel színtiszta nagyzenekari szám. A főbb témákat válogatták ki és játszották fel. Pár részlet eddig is felcsendült a dalok illetve a "Prologue" alatt, ezeket most tisztán, mindenféle "szöveges körítés" nélkül hallhatjuk. A "West Wing" és a "Battle on the Tower" számok az erőteljesebb, durvább zenével átitatott művek. A többi hangulatával magában hordozza a varázslatot, és az egész rajzfilm bájosságát. A zenekar játéka megjeleníti a szereplőket, köszönhetően a karakterekre külön-külön megírt témáknak. Ezeket mesterien fonta össze Alan Menken, és ügyesen alkalmazta a betétdalok alatt is, bár ott kicsit szabadabban tudott mozogni. A "Transformation" a szerelmi téma és a főtéma összeházasításával kezdődik, mely dinamikus vonós és trombita szólammal folytatódik, jelezvén csoda fog történni. Eme taktus csúcspontjakét cintányérok szólalnak meg, és szépen levezetődik a hatás. A csúcsponton lévő cintányér és gong használata a rajzfilmek zenéinél szinte elmaradhatatlan, de egyúttal megunhatatlan is. A szám végén ismét felcsendül a főtéma, de immáron már könnyedebben fellélegezve, hisz megtört a varázs.
Az utolsó számot már Celine Dion és Peabo Bryson adja elő. Ez a hivatalos "Beauty and the Beast"-betétdal. A kíséretet itt már nem nagyzenekar szolgáltatja, hanem szintetizátor, dobok és a könnyűzenei elemek. Szép dal, de a rajzfilm alatt lévőt sokkal többre tartom. És nem azért, mert nem kedvelem Celine Diont, hanem egyszerűen ez túl populárisra sikerült. Ezáltal agyoncsapta a romantikus hangulatot, melyet eredetileg vélt hivatni, és amit a nagyzenekar tudott varázsolni.
Mindenképpen alap rajzfilmzene ez, mely megjelenésének dátumából adódóan nem valami fényes körítéssel rendelkezik. Egyszerű borító és lemezkép, mindenféle fotó nélkül. Akkoriban még ez a megjelenés volt az átlagos. De a tartalom kárpótol mindenért.
Három évvel a rajzfilm bemutatása után már a Broadway színpadán játszották a művet. A zenét a rajzfilmből egy az egyben átvették, csupán egy-két dalt írtak még hozzá. Ezt pedig Tim Rice vállalta el, akivel később Menken több rajzfilmen dolgozott együtt. A színpadi zenét is kiadták, így egy bővített album került a piacra, hozzáteszem nem kis örömömre. Kicsit meg kell szokni, hogy mások az énekhangok. Ám ha valaki az eredetit nagyon megszokta már, az a nemrégiben új köntösbe öltöztetett és kibővített rajzfilmzenét is megveheti. Szóval van választék bőven.
Kulics László
2004.02.14.
Tracklista:
1. Prologue (2:26)
2. Belle (5:09)
3. Belle (reprise) (1:05)
4. Gaston (3:40)
5. Gaston (reprise) (2:04)
6. Be Our Guest (3:44)
7. Something There (2:19)
8. The Mob Song (3:30)
9. Beauty and the Beast (2:46)
10. To the Fair (1:58)
11. West Wing (3:42)
12. The Beast Lets Belle Go (2:22)
13. Battle on the Tower (5:29)
14. Transformation (5:47)
15. Beauty and the Beast * (4:04)
* előadja: Celine Dion, Peabo Bryson
|
|