Filmzene.net - Battlestar Galactica - Season One (Bear McCreary)
BATTLESTAR GALACTICA - SEASON ONE (2004-2005) Csillagközi romboló - Első szezon

zene: Bear McCreary
kiadás éve: 2005
kiadó: La-La Land Records
játékidő: 78:18
2003-ban a Sci Fi Channel - akkor úgy tűnt - erősen közönségmegosztó lépésre szánta el magát: egy 1978-as, szűk körben kultuszstátusznak örvendő fantasztikus sorozatról, a "Battlestar Galacticá"-ról (mely nálunk főleg a német adókon volt elérhető, "Galactica csatacsillag" néven) fújta le a port, és készítette el annak "remake"-jét.
Az új "Battlestar Galactica" (ami idén februártól immáron magyarul is látható "Csillagközi romboló" címen, igénytelen szinkronnal egy kereskedelmi csatornán) újszerű ötleteivel, és láthatóan szeptember 11-ére építő félelmekkel, egyszerre újítja meg a "Star Trek"-eken, és egyéb sémás darabokon megfáradt televíziós sci-fi műfaját. Egyrészt a zsáner rajongóinak is újat, frisset mutat, másrészt olyanokat is közelebb hoz a sci-fi-hez, akik eddig talán ódzkodtak tőle. A kezdetektől fogva nyilvánvaló volt, hogy ez a széria címében, és alapfelállásában emlékeztet majd csak elődjére.
A "Star Trek"-veterán Ronald D. Moore, és David Eick producerek már az elejétől fogva pontosan tudták, hogy akárcsak a sorozat minden elemének, úgy a zenének is újszerűen kell megközelítenie a műfajt, így szóba sem jöhetett bombasztikus, "Star Wars" vagy "Star Trek" hangulatú kompozíció. Az eredeti széria zenéjét (is) a "Star Wars" ihlette, és Stu Phillips nagyszerű munkát végzett. Az új sorozatba azonban, néhány felvillanástól eltekintve ez a szerzemény nem került bele, a már említett okok miatt.
2003-ban tehát az űrkaland egy minisorozattal vette kezdetét, mely afféle háromórás bevezető résznek is tekinthető. A score-ért Richard Gibbs felelt, jobbkezével, Bear McCrearyvel, akik ketten együtt lefektették az epizódok újító szellemű, nagyszerű zenei alapjait. Gibbs azonban később távozott, a producerek számára pedig elsőre nem volt nyilvánvaló döntés, hogy utódjául McCrearyt tegyék meg. A fiatalember tűzkeresztségét, az immáron folyamatos sorozattá vált "Battlestar Galactica" 2004-es első szezonja bombasztikus nyitórészének, a "33" score-jának megírása jelentette. Az albumon három szerzeményt is találunk innen ("Helo Chase", "The Olympic Carrier", "Helo Rescued"). A szezon és az album egyik leghatásosabb műve a "The Olympic Carrier", ez a doboktól pulzáló akciószám, mely a szerző elmondása szerint egy tíznapos, az utolsó pillanatig tartó kínlódás végeredménye volt, ironikus módon összhangban van az adott jelenetben látottakkal. A "33" zenéjével aztán bizonyított McCreary, hogy alkalmas arra a feladatra, ami vár rá. Gibbs a szezon következő két epizódjára visszatért még utoljára, de aztán végleg McCrearyé lett a széria, ő pedig élt is a lehetőséggel.
Eklektikusság jellemzi ezt a teljesen megtöltött (30 szám; több, mint 78 percnyi muzsika) albumot. Érezhető, hogy minden alkalmat kihasználtak, hogy valami szokatlant, újító szelleműt vigyenek végbe - a szerző, a közreműködők és a producerek egyaránt. Az én figyelmemet rögtön megragadta a csodálatos skót/kelta hangzású "A Good Lighter", majd annak dallá teljesedése, a "Wander My Friends". Érdekes módon ez a hangzás a producerek ötlete volt, és Bearben először kétségeket ébresztett, hogy vajon hatásos lesz-e. Mint kiderült, nagyon is az lett.
De tovább hallgatva a művet, felfedezhetünk benne közel-, és távol-keleti hangzásokat is, de a dobok (különösen a taiko dobok) és a fúvósok is mindig központi szerepet játszanak: előbbi a militáns, utóbbi a szomorú, elkeseredett hangulatot kiemelendő. No és persze a manapság oly divatos duduk is végig ott sír a háttérben, ha a hősiesség megjelenítése a cél.
Sorozatzenét írni mindig rendkívüli kihívás, egyrészt a szoros határidő és a munka mennyisége miatt, másrészt, hogy mindig valami újat tudjon nyújtani a szerző a szűkösebb kereteken belül is. McCreary esetében az előbbivel sem lett gond, merthogy közel egy hónapja van egy-egy epizód zenéjének megvalósítására, és ötleteit az esetek nagy részében örömmel fogadják a producerek, vagy sokszor éppen azok adnak egyet neki. Így került be aláfestésként egy olasz stílusú opera, a "Battlestar Operatica" is. "Azt hittem, ez valami április elsejei tréfa" - mondta a művész egy interjúban, mikor megtudta, hogy olasz nyelvű operát kell írnia egy sci-fihez. De "A komponisták az ilyen pillanatokért élnek!" - lelkendezik az album szerzői jegyzetében, mikor a feladatai és műve eklektikusságát ecseteli.
Az album másik fénypontja a "Passacaglia", ez a csodálatos, Philip Glass műveihez hasonlítható vonószene, ami - mint a neve is mutatja - variáció, mely a szezonvégi sorsszerű beteljesedéseket festi alá a történetben, és később még felbukkan a "The Shape Of Things to Come"-ban is. Egy egész estés szimfonikus darabot megírhatna a szerző ebben a szellemben, annyira szép.
A CD végére afféle bónuszként mellékelték a sorozat egyesült királyságbéli nyitótémáját, merthogy ott ezzel indul a műsor. Bevallom, én nem is láttam mással a részeket, csak ezzel, és nagyszerűen működött Gibbs szerzeménye a főcím alatt. A producerek is így érezhették, mert a második szezontól már mindenhol így kezdődik a széria.
A tehetségek a múltban is, most is a partvonalról érkeznek. Ki videojátékok, ki olcsó horrorfilmek, ki sorozatok zenéjének komponálásával kezdi. Bear McCreary nevét én megjegyeztem, mert ha alkalma nyílik rá, még ennél nagyobb projektekben is megmutatja majd, mire képes. Addig is itt van nekünk a "Battlestar Galactica - Season One" CD-je, amit nemsokára a következő, második szezon zenéjét tartalmazó album követ majd.
Berkes Zsolt
2006.05.27.
Tracklista:
1. Prologue (0:40)
2. Main Title (US Version) (1:05)
3. Helo Chase (1:31)
4. The Olympic Carrier (5:48)
5. Helo Rescued (1:01)
6. A Good Lighter (1:55)
7. The Thousandth Landing (3:08)
8. Two Funerals (3:25)
9. Starbuck Takes on All Eight (3:46)
10. Forgiven (1:30)
11. The Card Game (3:04)
12. Starbuck on the Red Moon (2:00)
13. Helo in the Warehouse (2:01)
14. Baltar Speaks with Adama (1:54)
15. Two Boomers (1:47)
16. Battlestar Operatica (2:35)
17. The Dinner Party (3:14)
18. Battlestar Muzaktica (1:43)
19. Baltar Panics (1:46)
20. Boomer Flees (1:16)
21. Flesh and Bone (4:06)
22. Battle on the Asteroid (6:52)
23. Wander My Friends (2:57)
24. Passacaglia (5:15)
25. Kobol's Last Gleaming (2:49)
26. Destiny (4:44)
27. The Shape of Things to Come (2:55)
28. Bloodshed (1:50)
29. Re-Cap (0:36)
30. Main Title (UK Version) (1:05)
|
|
|
|
|